Přeskočit na obsah

Uživatel:Frettie

Z Wikiknih

Pokusy

Problematika GPS[p 1] a mapových navigátorů do automobilu se může zdát složitá, výběr samotného přístroje se může zdát složitý a obtížný. Samotná GPS navigace (anglicky je nazývána Global Positron System) je radionavigační systém od roku 1973 provozovaný armádou a vládou USA. Použití GPS navigace je možné jak v civilním, tak i v armádním sektoru. Dříve, od spuštění v roce 1978 do odstranění selektivní dostupnosti (anglicky Selective Availability) 1. května 2000 byla pro civilní sektor zavedena umělá chyba. To způsobovalo odchylku circa 100 metrů v horizontálním a přibližně 140 metrů ve směru vertikálním. Nynější přesnost je v rámci desítky metrů. Systém GPS je centrálně řízen z letecké základny u Los Angeles v USA, hlavní pozemní řídící stanice je umístěna na základně Schiever v Coloradu. Kosmickou část tvoří aktuálně 24 družic, které obíhají na šesti drahách ve výšce 20 200 km. Oběžná doba družice je 11 hodin a 58 minut. Na každé družici jsou minimálně tři atomové hodiny, které jsou nutné pro určování odchylky času při měření. Přístroje určené pro navigaci se dají rozdělit na mapové a nemapové. Mapové navigace mají zcela určitě displej, GPS přijímač, často mají dotykový displej. Nemapové navigace také mohou mít displej, nenavigují ovšem po cestách na mapách, ale navigují přímo v určeném směru k bodu nebo v určeném azimutu. Jsou i specializované navigace pro leteckou, námořní nebo i nákladní dopravu, také existují specializované turistické navigace. V tomto textu se chci zabývat mapovými navigacemi do automobilu.

Cíl práce

[editovat | editovat zdroj]

Cílem práce je komparace mapových navigátorům do automobilů, specializovaných přístrojům s vestavěným operačním systémem a navigačním programem, tyto výrobky na českém trhu zastupují například firmy TomTom[p 2], Garmin[p 3], iGO[p 4].

Na navigaci se využívají i PDA[p 5], která mohou obsahovat dokoupitelný mapový software a integrovaný GPS chipset[p 6] nebo k nim mohou být připojeny externí navigační moduly. Moduly mohou být připojitelné přes BlueTooth, jako přídavná karta nebo i kabelem.

V této práci se budu zaměřovat na porovnání základních parametrů navigačních přístrojů, subjektivního porovnání ovládání přes dotykový displej a porovnání možností mapové navigace.

Firma TomTom nabízí několik různých automobilových navigátorů, od základní verze po pokročilou verzi. V každé verzi je základní ovládací software a určité mapy, dodávané na paměťové kartě, interní flashové paměti nebo zabudovaném pevném disku.

Firma Garmin má ve svém sortimentu různé navigační přístroje do automobilu, na motocykl, na lodní i leteckou dopravu. Také nabízí mapové i nemapové turistické navigátory.

Firma Mio[p 7] nabízí několik osobních i automobilových navigací. Používá navigační software firmy iGO.

Metodika řešení

[editovat | editovat zdroj]

Porovnáváme dvě špičková zařízení, velkou váhu mají mapové podklady, přibližně stejně velkou váhu mají navigační chipset a počet kanálů. Menší váhu mají technické záležitosti jako hmotnost přístroje nebo vybavenost čipem Bluetooth. Nejmenší váhu mají kritéria jako počeštění, použitelnost na baterie, velikost a rozlišení displeje a podružné funkce jako přehrávač mp3 souborů a videí.

Global Positron System

[editovat | editovat zdroj]

GPS (anglicky Global Positron Systém) je radionavigační systém provozovaný a v roce 1973 spuštěný armádou USA.

Historie globáního pozičnho systému se začala psát v roce 1957, tento rok byla vypuštěna první umělá družice SPUTNIK[p 8], která vysílala na frekvencích 20 a 40 MHz teplotu a tlak svého okolí. Vědci ověřili, že větší vzdálenost družice se rovná nižší frekvenci radiových vln. Tím bylo v praxi poprvé ověřeno, že se dá učit poloha na Zemi pomocí radiových vln z umělé družice.

Později byly vysílány družice programu TRANSIT[p 9], vysílalo je námořnictvo Spojených Států a jejich cílem bylo podporovat navigaci ponorek s jadernými hlavicemi. Program spočíval ve vypuštění šesti družic, které obíhaly zemi ve výšce 1075 km. Z každého místa na zemi, byla každých 35-100 minut vidět alespoň jedna družice. Každé dvě minuty družice vysílala 182 slov dlouhou zprávu a každých 12 hodin komunikovala se Zemí. Přesnost byla okolo 1 km, později byla přidáním ještě jedné stanice o známé poloze zvýšena přesnost na několik desítek metrů.

Na konci 60. let vědci v tehdejším SSSR zavedli podobný systém jako byl TRANSIT, jmenoval se CYKLON, na něj navázal systém CIKÁDA. Přímým předchůdcem GPS se stal systém TIMATION z roku 1972. Tento systém již vysílal přesný časový signál. Vývoj samotného systému NAVSTAR GPS započal v roce 1973, první fáze probíhala mezi lety 1973 až 1979. V této fázi probíhaly pozemní testy možností 3D navigace, první družice systému byla vypuštěna již v této fázi (14. července 1974).

Další fáze byla zaměřena na budování řídícího segmentu (pozemní stanice GPS, ředitelství, pozemní antény) a testování různých přijímačů v různých podmínkách. Tato fáze probíhala mezi lety 1979 až 1985. Po této fázi probíhala závěrečná fáze, která vyvrcholila 17. července 1995 dosažením plného operačního stavu. V roce 2000 byla odstraněna SA[p 10], takže se zpřesnila navigace i civilnímu sektoru. Nyní probíhá fáze rutinního provozu a modernizování GPS. Modernizace spočívá ve vysílání nových družic a zpřesňování signálů.

Automobilová navigace a navigátory

[editovat | editovat zdroj]

Vestavěné automobilové navigace

[editovat | editovat zdroj]

Vestavěné navigace jsou pevně zabudované přístroje v palubní desce automobilu, jsou spojeny s jinými systémy v automobilu. Jsou opatřeny velkým displejem na středové konzoli palubní desky, možností bývá i dotykový displej[p 11]. Některé automobily jsou opatřeny i malým displejem mezi „budíky“ na přístrojové desce.

Známějšími výrobci vestavěných navigačních systémů s integrovaným rádiem, televizními systémy a telefonním systémem jsou firmy Blaupunkt, Kenwood, Becker a VDO Siemens, firma Blaupunkt používá mapy společnosti Tele Atlas, CEDA a NavTeq. Mapy jsou zpravidla dodávány na CD nebo DVD nosičích, některé novější automobily (např. společnosti Fiat, Volvo) jsou dodávány i s pevným diskem na ukládání mp3 souborů a mapových dat.

Soubor:AudiNavigation.JPG
Obrázek 1: Vestavěná navigace v automobilu Audi

Výhodou oproti přenosným navigačním přístrojům do automobilu je přítomnost gyroskopů, spojení se systémy automobilu jako ABS, plynový pedál a s dalšími čidly. Další výhody jsou zpravidla větší displej a spojení s moderními technologiemi automobilů jako jsou promítání informací o rychlosti, změnách směru a místních informací na sklo (tzv. technologie head-up displeje), Výhodou i nevýhodou může být menší šance rychlé krádeže. Nevýhodou může být „nepřenositelnost“ mezi různými automobily, velká finanční nákladnost[p 12], možnost nalákání zloděje.

Přenosné automobilové navigace

[editovat | editovat zdroj]

Přenosné automobilové navigace jsou přenosné přístroje do automobilu, které se používají na navigování na určitý cíl po silnicích. Oproti vestavěným navigacím je jejich výhoda v menší velikosti, přenositelnosti mezi různými automobily, nižší ceně, častější aktualizaci mapových podkladů a snadnější opravitelnosti mapových údajů[p 13].

Přenosné navigace obsahují GPS chipset, LCD dotykový displej, reproduktory na vydávání hlasových povelů a integrovanou flashovou pamět nebo slot na paměťovou kartu. Některé obsahují například i bluetoothový chipset nebo FM vysílač.

[editovat | editovat zdroj]

Firma TomTom je nizozemská firma, která se zabývá vývojem navigačního software TomTom Navigator (aktuální je verze 6) pro Windows Mobile a Symbian. Také se zabývá výrobou přenosných navigací s tímto softwarem, mapová data pro obě verze softwaru poskytuje firma Tele Atlas.

TomTom nabízí výrobky od jednoduchých (řada výrobků TomTom One), přes složitější přístroje (řady výrobků TomTom 5xx, 7xx a Rider) až po špíčkové výrobky s bluetooth, FM vysílačem a možností připojení do internetu. Některé výrobky mají i speciální verze s integrovaným RDS-TMC přijímačem nebo s přijímačem v podobě příslušenství. Přes tento přijímač je možnost přijímat dopravní situace v aktuálním čase, jako přenosové médium slouží FM vysílání některých rádií. V Česku toto vysílání nabízí například Český Rozhlas Radiožurnál nebo Rádio Impuls.

Navigování pomocí navigačního přístroje značky TomTom vypadá ve své podstatě tak, že v jednoduchém menu zvolíme typ cíle, na který chceme být navedeni. Máme na výběr mezi ulicí, centrem města, bodem zájmu[p 14] nebo určitým umístěním. Po výběru typu cíle vybereme buď určitý cíl nebo vyhledáme ulici, poté se můžeme na nalezenou trasu podívat podrobněji. Samotná navigace na cíl vypadá tak jako na obrázku č. 2.

Obrázek 2: Navigační přístoj TomTom One při navigaci

Na obrázku č. 2 vidíme, že jedeme po dálnici A12, další odbočka bude za 38,6 km na dálnici A30. Do cíle cesty zbývá 47,5 km a přibližná doba do příjezdu je 32 minut. Je 11:49 a máme plný signál.

[editovat | editovat zdroj]

Garmin je firma se sídlem na Kajmanských ostrovech, zabývá se výrobou navigačních přístrojů do letadel, lodí, motocyklů a automobilů. Navigační přístroje firmy Garmin vypadají podobně jako navigace jiných firem, od jednoduchých navigací (nižší řady Nüvi) po vyspělé plně funkčně vybavené navigace (Nüvi 660). Další přístroje jsou samotné navigační moduly, navigace do lodí[p 15] a do letadel[p 16]. Garmin také nabízí turistické mapové i nemapové přístroje. Dodavatelem map pro firmu Garmin je zpravidla Navteq, do přístrojů se dají ovšem dohrát i české turistické mapy TopoCzech.

Navigace v podání firmy Garmin probíhá podobně jako u přístrojů firmy TomTom, po zvolení menu máme možnost zvolit výběr cíle nebo jiné možnosti, při výběru cíle máme možnosti jako u TomTomu, máme ovšem i jiné možnosti jako navigaci na křižovatku nebo na oblíbené cíle.

[editovat | editovat zdroj]

Mio je taiwanská firma specializující se na výrobu navigačních přístrojů, specializuje se na předělávání a úpravy kapesních počítačů s integrovanými navigačními čipy do podoby jednoúčelových navigačních zařízení s navigačním softwarem od firmy iGO. Firma iGo používá kvalitní české a slovenské mapy.

Vyhledávání cíle probíhá standardní cestou přes menu přístroje, mezi volbami typu cíle jsou i položky ulice, domů, práce a také je zde možnost nechat se navigovat na určité souřadnice.

Firma Mio vyrábí i telefony s navigačními čipy a kapesní počítače s integrovanými navigačními čipy.

Software pro mobilní telefony a PDA

[editovat | editovat zdroj]

Některé výše zmíněné a další firmy vyvíjí i software pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian nebo Windows Mobile. Tyto systémy mají možnost instalovat programy od jiných firem, spolupráce s mnoha externími zařízeními a různých nastavení.

Symbian je systém založený na platformě EPOC firmy Psion, sdružení Symbian je momentálně vlastněné ze 48 % firmou Nokia, z 16 % firmou Ericsson, z 13 % firmou Sony Ericsson a několika menšími vlastníky.[p 17]. Telefony se systémem Symbian vyvíjí a prodává firma Nokia (Nokia 6600, Nokia E82, Nokia E90 a další), s upravenou grafickou a ovládací nástavbou nazývanou UIQ firma Sony Ericsson (Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson M600 a další).

Operační systém Windows Mobile vyvíjí firma Microsoft, systém je založený na Windows API. První verze byla vydána v roce 2000, předcházeli ji verze Windows CE. Nynější verzí je verze Windows Mobile 6. Systémy Windows Mobile se používají na PDA s dotekovou LCD obrazovkou, na mobilních telefonech s klávesnicí a nedotykovou obrazovkou a na různých přenosných systémech jako jsou přehrávače médií.

Některé programy pro navigaci

[editovat | editovat zdroj]

Navigační software vyvíjí firmy TomTom, Navicore, česká firma Aponia (navigační software s názvem Be-on-road), Wayfinder, Route66 a iGO.

Srovnání dvou konkrétních navigací

[editovat | editovat zdroj]

V této prácí budeme srovnávat dva „top“ modely navigačních přístrojů firem Garmin a TomTom. V tabulce č. 1 budeme srovnávat základní parametry navigačních a jiných funkcí. Tabulka 1: Parametrické srovnání navigací Garmin Nüvi 660 a Tom Tom Go 720 Parametr TomTom Go 720 Garmin Nüvi 660 Navigační chipset Sirf Star III[p 18] Sirf Star III Počet kanálů 20 20 Displej 4,3 palce, 2 545 bodů/palec 4,3 palce, 2 545 bodů/palec Baterie Li-Ion, výdrž 5 hod Li-Ion, výdrž 3-7 hod Paměť v přístroji 2 GB, flashová 2 GB, flashová Čeština Plná lokalizace. Plná lokalizace. Rozměry 118 x 83 x 24 mm 124 x 74 x 23 mm Hmotnost 220 g 190 g RDS-TMC Příslušenství Integrované Bluetooth[p 19] Ano Ano Datové spojení Ano Ne Handsfree[p 20] Ano Ano Mapové zdroje Česká Republika Ano; Tele Atlas Ano; Picodas Praha Slovensko Ano; Tele Atlas Ano; Conan Západní Evropa Ano; Tele Atlas Ano; Navteq Východní Evropa Ano; Tele Atlas Ano; Navteq Možnost dalších map Ano Ano Cena Cena 12 790 Kč 9 990 Kč Zdroj ceny tomtom.cz garmin.cz

Vyhodnocení

[editovat | editovat zdroj]

Z tabulky a recenzí vyplývá, že nabídka těchto dvou „top“ přístrojů se v mnoha parametrech překrývá. V tabulce si můžeme všimnout, že navigace mají stejný navigační chipset, od firmy SiRF Technology, oba chipy mají 20 kanálů. Velice podobné jsou i tvary přístroje, oba přístroje jsou ve tvaru 24, resp. 23 mm tlusté destičky s naprosto stejným displejem o úhlopříčce 4,3 palce (cca 11 cm).

Přístroje mají i velmi podobné vybavení, obě mají možnost spojení s mobilním telefonem přes bezdrátovou technologii bluetooth, možnost práce s kontakty a možnost telefonování přes bezdrátové handsfree. Liší se pouze v integraci RDS-TMC přijímače v přístroji značky Garmin, TomTom ovšem nabízí RDS-TMC přijímač dopravních zařízení jako externí příslušenství připojitelné kabelem.

Dalším rozdílem, asi nejvíce podstatným, jsou rozdílné mapy. Tom Tom používá celosvětově pokrytí mapami od firmy Tele Atlas, z čehož plyne vynikající pokrytí v západní Evropě a nyní i České republice. Východní státy nejsou pokryty tolika silnicemi a ani body zájmu. Garmin používá v české republice mapy firmy Picodas Praha, speciálně mapu Topo Czech, tato mapa pochází z dat firmy Picodas, které se používají na turistických mapách. Na Slovensku používá firma Garmin mapy firmy Conan, mapy se nazývají Slovakia Roads a mají pokrytí 450 slovenských měst.

Optimální řešení

[editovat | editovat zdroj]

Optimální řešení dle porovnání parametrů nalézá obtížně, mají podobné funkce, totožné displeje a podobně dobré mapy. Každá firma ovšem uznává jiný styl používání map, Tom Tom používá jednoho dodavatele map, není možné přidávat do jeho navigátorů mapy jiných výrobců, Garmin má možnost používat různé mapy, včetně turistických, námořních nebo leteckých.

Výběr správného a ideálního navigačního přístroje tak zůstává na subjektivním pocitu z ovládání navigace, z přístupu k prodeji map, z přístupu k hledání cílů a z hlasových příkazů.

Podle posledního rozhovoru s ředitelem firmy Garmin[p 21] je rozložení tržního podílu v České republice v prospěchu 30 % pro Garmin, 30 % pro Mio a 15 % pro firmu Tom Tom.

Diskuze a závěr

[editovat | editovat zdroj]

Podle zvážení parametrů vychází jako ideální výrobek TomTom Go 720, mapové zdroje jsou od firmy TeleAtlas, která má prozatím lepší pokrytí České republiky než firma Navteq, další parametry jsou méně důležité, ovšem design a technické vybavení podporuje volbu TomTomu Go 720. Vybavení podružnými funkcemi je také téměř stejné. Z toho plyne to, že TomTom Go 720 je lepší volbou v oblasti externích navigací do automobilu.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ČERNÝ, Jiří; STEINR, Ivo. GPS od A do Z. Praha : eNav, 2004. ISBN 80-239-3314-0.
  • Marek Lutonský a kolektiv. Navigovat.cz [online]. Computer Press, 2007, [cit. 2007-11-30]. Dostupné online.

Pavel Vlček. Češi nestojí o low-end. Marketing a Media. [Online] Economia a. s., 1. 12. 2007. [Citováno: 1. 12. 2007.] http://mam.ihned.cz/c4-10010830-22488460-100000_d-cesi-nestoji-o-low-end. Kolektiv autorů. Symbian OS. en.wikipedia.org. [Online] wikimedia.org, 1. 12. 2007. [Citováno: 29. 11. 2007.] http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian_OS. Kolektiv autorů. Global positioning System. en.wikipedia.org. [Online] wikimedia.org, 1. 12. 2007. [Citováno: 29. 11. 2007.] http://en.wikipedia.org/wiki/Gps. Kolektiv autorů. Windows Mobile. en.wikipedia.org. [Online] wikimedia.org, 1. 12. 2007. [Citováno: 29. 11. 2007.] http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_mobile. Kolektiv autorů. TomTom. en.wikipedia.org. [Online] wikimedia.org, 1. 12. 2007. [Citováno: 29. 11. 2007.] http://en.wikipedia.org/wiki/TomTom. Kolektiv autorů. Garmin. en.wikipedia.org. [Online] wikimedia.org, 1. 12. 2007. [Citováno: 29. 11. 2007.] http://en.wikipedia.org/wiki/Garmin.

Webové zdroje

[editovat | editovat zdroj]
  • [1] – Oficiální stránky firmy TomTom
  • [2] – Oficiální stránky firmy Garmin
  • [3] – Oficiální stránky firmy iGo
  • [4] – Oficiální stránky firmy Mio
  1. Global Positron System, globální poziční systém
  2. TomTom – http://www.tomtom.com
  3. Garmin – http://www.garmin.com
  4. iGO – http://www.i-go.com
  5. PDA – kapesní počítač, personal digital assistant
  6. Kontroluje a ovládá funkce GPS.
  7. Mio – http://www.mio4u.cz
  8. Ruský vesmírný program Sputnik; viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Sputnik
  9. Také známo jako NAVSAT (anglicky Navy Navigation Satellite System); viz http://en.wikipedia.org/wiki/Transit (satellite)
  10. Selective Availability – selektivní odchylka
  11. Viz obrázek 1.
  12. viz tabulka cenového srovnání
  13. Služba TomTom Mapshare, opravování map uživateli, viz http://www.tomtom.com/page.php?Page=Mapshare
  14. POI – points of interest
  15. http://www.garmin.com/garmin/cms/site/us/onthewater/
  16. http://www.garmin.com/garmin/cms/site/us/intheair/
  17. "Symbian OS." Wikipedia, The Free Encyclopedia. 29. 11. 2007. Wikimedia Foundation, Inc.
  18. Chipset pro spojení s navigačními satelity
  19. Bezdrátové spojení s mobilním telefonem
  20. Bezdrátový mikrofon pro mobilní telefon
  21. http://mam.ihned.cz/c4-10010830-22488460-100000_d-cesi-nestoji-o-low-end - Češi nestojí o low-end.