Přeskočit na obsah

Světové dějiny/Vznik Společnosti národů

Z Wikiknih

Společnost národů vznikla na popud amerického prezidenta Wilsona v lednu roku 1920. Vstoupily tam všechny významné státy kromě USA, které se chtěly orientovat na vnitrokontinentální americkou politiku. Vstupní smlouvou byla garantována územní integrita všech členů. Veškeré konflikty se měly řešit dohodou na půdě organizace. Druhou vizí bylo omezování zbrojení. Obě tyto myšlenky se však podařilo naplnit jen ve velmi omezené míře.

Velkou chybou organizace byla skutečnost, že neměla v rukou žádné donucovací prostředky. Nějaké sankce byly sice formálně stanoveny, ale neměl je kdo vymáhat, neexistovala žádná společná armáda. Ve 20. létech šlo všechno ještě docela dobře. Mezi velké úspěchy patřila správa kolonií, které byly po válce odebrány poraženým státům. Dařilo se také koordinovat pomoc uprchlíkům, bojovat proti drogám a organizovat policejní vyšetřování.

Krize organizace[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. létech se dostala organizace do krize. V mnoha státech se dostaly k moci silně pravicové režimy, které jednoduše řekly, že společné ideály nectí a ze společnosti národů vystoupily. Nikdo jim za to nemohl nic udělat, legitimita organizace tak ale dostala těžkou ránu. Vypukly nové konflikty, Itálie napadla Habeš, ve Španělsku začala občanská válka. Tyto konflikty se urovnat nepodařilo. Roku 1931 vstoupilo Japonsko do Číny, Německo porušovalo demilitarizovanou zónu. Ani v jednom případě sankce nepřišly.

Problémy podobného rázu trápí i současnou OSN.