Světové dějiny/Ustavení NATO
Na západě panovala po Druhé světové válce velká obava z Rudé armády. Rusové měli miliony vojáků všude po východním bloku. Jejich převaha v konvenčních zbraních byla drtivá. Kdyby chtěli, dobyli by zbytek Evropy za pár týdnů. Tato skutečnost vyvolávala na Západě silnou potřebu integrace.
V roce 1948 vznikla tzv. Západní unie. Jejími zakládajícími členy byly státy Beneluxu, Anglie a Francie. Během berlínské krize si všichni uvědomili, že bez USA se žádný problém nevyřeší, takže byly přijaty i USA.
NATO, neboli Severoatlantická aliance, vzniklo v roce 1949 po přijetí Kanady, Dánska, Norska a Portugalska do Západní unie. Později v 50. létech přistoupily Německo a Turecko (to především z důvodu strategické polohy vůči SSSR). Jako protiváha vůči NATO byla roku 1955 na východě uzavřena Varšavská smlouva. Jedinou její opravdovou společnou akcí byla okupace Československa v roce 1968, zbylé konflikty v rámci studené války byly čistě v režii SSSR.
Po válce došlo ve většině států k posunu doleva (Francie, Itálie), i v některých státech na západě hrozil nástup komunismu. Eliminace této hrozby byla jednou z motivací vzniku Maschalova plánu. Během 50. let vycházela na světlo hospodářská tragédie východního bloku, USA naopak zažívaly nebývalou konjunkturu. V této době se tam rodil konzumní způsob života. Situace dělníka například ve Francii byla mnohem lepší než v jakémkoliv státě východního bloku. Lidé na západě to věděli a k moci se zpět dostávaly pravicové vlády (roku 1951 vyhrál v Anglii Churchill).
McCarthysmus
[editovat | editovat zdroj]K největšímu vypětí antikomunismu došlo v USA mezi lety 1950 a 1954. Senátor McCarthy odhalil v USA dvojici sovětských špionů - manžele Rosenbergovy, kteří byli obviněni z ukradení plánů amerických jaderných zbraní. McCarthy po této aféře rozjel velkou dekomunizaci, začal vidět komunistu v každém druhém úředníkovi. Koho senátor byť jen obvinil, ten měl velký problém. Atmosféra této doby nebyla nepodobná našim 50. létům.