Světové dějiny/Holocaust
Holocaust je slovo pocházející z řečtiny a lze přeložit jako "zničení ohněm" nebo "zápalná oběť". Ve smyslu vyhlazování Židů za Druhé světové války bývá často toto slovo překládáno právě jako zničení ohněm. Není to ale přesný přepis, neboť ve svém druhém významu tento pojem nese i souvislost náboženskou. Němci ale vyhlazování Židů vykonávali kvůli pohnutkám rasovým, nikoliv náboženským. Proto je nejpřesnějším pojmem pro genocidu Židů za Druhé světové války hebrejské slovo Šoa.
Represe Němců proti Židům začínají křišťálovou nocí z podzimu 1938. Už předtím platily norimberské zákony, které ale i sami Židé chápali jako úchylku jednoho volebního období. Původním cílem nebylo Židy fyzicky zlikvidovat, ale jen je donutit k emigraci.
První výrazné vlny židovské emigrace z Německa začínají již po roce 1933. Po zabrání Rakouska a Československa počet Židů na území říše radikálně stoupl. Veškeré emigrace byly později znemožněny začátkem války. Proto Němci vymysleli plán, že všechny Židy přesunou na Madagaskar. Madagaskar byl francouzskou kolonií, Francie již byla touto dobou poražena a Hitler začal plánovat, jak naloží s jejich impériem.
Tento plán ale vzal za své po prohře v bitvě o Anglii. Britské loďstvo ovládalo světová moře a bylo nemyslitelné, aby se tak obrovský přesun podařilo bez jejich podpory realizovat.
Deprese po porážce v bitvě o Anglii byla ale brzy vystřídána euforií z plánované invaze na východ a z úspěchů v Jugoslávii a Řecku. Pro akci Barbarossa byly zřízeny speciální elitní jednotky SS, čítající 3 000 členů, které postupovaly za frontou a prováděly genocidu obyvatelstva.
Činnost těchto jednotek byla často usnadněna antisemitismem místního obyvatelstva. O represích vůči Židům v Německu se navíc často v Rusku ani nevědělo. Kvůli existenci paktu Ribbentrop-Molotov považovali Rusové Němce za spojence a celkem logicky v nich neviděli žádnou hrozbu.
Později se ukázalo, že vraždění Židů přímo v terénu je pomalé. Genocida probíhala tak, že všichni Židé byli shromážděni na nějakém náměstí. V Kyjevě se takto například shromáždilo 30 000 Židů, pod dohledem ozbrojených příslušníků SS byli odvedeni za město. Tam si každý vykopal hrob a byl popraven střelou do týla. Oběti netušili, do čeho jdou. Neměli žádné informace a navíc si po stalinských čistkách mysleli, že nic horšího už být nemůže.
V lednu 1942 se konala konference ve Wannsee. V této době již měli Němci zkušenosti z prvního půlroku operace Barbarossa. Smyslem této konference bylo nalézt nejefektivnější způsob likvidace Židů. Výsledkem bylo zadání německých firmám na zkonstruování co nejvýkonnějších krematorií, která byla stavěna u koncentračních táborů. Celkem Němci během Druhé světové války zavraždili 6 milionů Židů.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Encyklopedický článek Holocaust ve Wikipedii