Slax - Linux do kapsy/Úvod

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slax je jedna z mnoha linuxových distribucí. Na rozdíl od ostatních je speciálně vytvořen pro bootování z CD, ale lze jej spouštět z pevného nebo flash disku. Tato příručka je určena především pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet Linux bez toho aniž by ho potřebovali instalovat na pevný disk.

Co je Linux[editovat]

Linux je jádrem (kernelem) několika počítačových operačních systémů, napsaný Linusem Torvaldsem. Je známým příkladem svobodného softwaru a vývoje open source softwaru – na rozdíl od proprietárních operačních systémů jako Windows či Mac OS je celý jeho zdrojový kód volně k dispozici pro veřejnost a kdokoli jej může svobodně používat, upravovat a dále distribuovat.

Zpočátku byl Linux vyvíjen a používán zejména jednotlivými nadšenci. Časem ale získal podporu velkých společností jako IBM, Hewlett-Packard a Novell pro využití na serverech, poslední dobou získává popularitu i na poli domácích počítačů čili desktopů.

Co je Slax[editovat]

Slax je jedna z mnoha linuxových distribucí, která vznikla z distribuce Slackware. Autorem této živé distribuce je Tomáš Matějíček. Může být spuštěna z CD-ROM mechaniky, nebo z USB flash disku. Díky tomu, že velikost celé distribuce nepřesahuje 200MB (vejde se na 8cm CD), může být SLAX celý nakopírován do paměti, což uvolní mechaniku pro další použití.

Verze Slaxu[editovat]

Protože základní verze Slaxu je malá (200MB), nepokryje zájmy všech uživatelů. Proto jsou tady další verze:

  • Standard Edition (SE) - základní verze Slaxu, na www.slax.cz je k dispozici česká verze.
  • KillBill Edition - obsahuje Wine, DOSBox a QEMU.
  • Server Edition - verze určená pro servery, obsahuje DNS, DHCP, SMB, HTTP, FTP, MySQL, SMTP, POP3, IMAP, SSH, atd.
  • Popcorn Edition - vejde se na 128MB a obsahuje XFCE, Mozilla Firefox, AbiWord, Gaim, atd.
  • Frodo Edition - základní systém, neobsahuje grafické prostředí, pouze základní nástroje.
  • Boot CD - pro počítač, kde nelze bootovat přímo z USB, ale lze bootovat Slax z ISO obrazu na disku.

Příkazová řádka[editovat]

Příkazová řádka je uživatelské rozhraní, které uživatel ovládá zapisováním příkazů. Ve Slaxu, do verze 6, se objeví hned po přihlášení. Samotná příkazová řádka pro vstup využívá pouze klávesnici.

Ve Slaxu je pro zjednodušení práce s příkazovou řádkou program Midnight Commander (spustíte jej příkazem mc), což je ekvivalent k Total Commanderu, známému z Windows. V Midnight Commanderu můžete používat i myš.

Příkazovou řádku samozřejmě nemusíte používat. Slax obsahuje i grafické prostředí KDE (od verze 6 se spustí hned po startu systému, do verze 6 použijte příkaz startx) a Fluxbox (spustíte příkazem flux).

V grafickém prostředí můžete využít příkazovou řádku prostřednictvím aplikace Konsole

Více o Příkazové řádce v samostatné kapitole Příkazová řádka.

Externí odkazy[editovat]

  • Encyklopedický článek Linux ve Wikipedii
  • Encyklopedický článek Slax ve Wikipedii