Rostliny v souvislostech

Z Wikiknih

Pokus o otevřenou učebnici botaniky pro 2. stupeň ZŠ/nižší gymnázium – mnou již dříve sepsaný text se zde pokusím doplnit obrázky a odkazy.

Darujete někomu rostlinu, ať už řezanou nebo živou. Nebo ji od někoho dostanete. Jak se vlastně jmenuje? Kdo ji vypěstoval a kde? Jak se mu to povedlo? Roste taková rostlina i v přírodě, nebo je vyšlechtěná? Pokud budete aspoň na některé z těchto otázek znát odpověď, můžete si o tom spolu popovídat. Můžete druhého člověka zaujmout tím, že máte přehled a vidíte souvislosti za tak běžnou věcí, jako je darovaná květina.

Zvířata se člověku přirozeně líbí. Mohou být chlupatá, hýbat se… To rostliny zvládnou taky, i když odhalit to chce trochu víc trpělivosti. Bez rostlin by živočichové nemohli existovat. Rostliny jim poskytují potravu, materiál na stavbu úkrytů a hnízd či vytvářejí prostředí k jejich životu. Zadržují vodu v krajině a vytvářejí její celkovou podobu. Jsou s dalšími organizmy součástí celých společenstev. Bývají s nimi provázané různými vztahy, které mohou být i velmi úzké.

Bez rostlin se neobejde ani člověk. Podobně jako další živočichové jsme na rostlinách závislí tím, že je jíme. Používáme je jako materiál na výrobu všeho možného (od bavlněného trika přes cukr až po papír, kytaru nebo dřevěný stůl). Látky obsažené v rostlinách mohou ovlivňovat lidský organizmus. Získáváme z nich i energii, a to jak z biomasy současných dřevin, tak z ropy či uhlí, které vznikly z rostlin (či řas) žijících v dávné minulosti. A teď se nadechněte. Ano, do plic a tkání se vám dostal kyslík, který vytvořily rostliny při fotosyntéze.

Obsah[editovat | editovat zdroj]