První pomoc/Odstranění klíštěte

Z Wikiknih

Odstranění klíštěte se dříve vždy provádělo rukou, ale nyní se objevuje čím dál víc pomůcek, které mají vytáhnutí klíštěte ulehčit.

Odstraňování rukou[editovat | editovat zdroj]

Odstraňování klíštěte rukou je více než nebezpečné, při přímém dotyku klíštěte se může nemoc přenést i přes jakoukoliv drobnou ranku na ruce. Také se při tom na klíštěti vyvíjí tlak, jehož následkem je vyvrhnutí obsahu střev do rány, čímž se zase zvyšuje riziko infekce lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a dalších nemocí, u nichž klíště figuruje jako přenašeč. K vyvrhnutí obsahu střev a slin dochází i při pokapání klíštěte desinfekcí, mastí, olejíčkem, nebo čímkoliv jiným. Tento postup se však stále doporučuje i odborníky.

Odstranění klíštěte pinzetou

Pinzety na klíšťata[editovat | editovat zdroj]

Pinzetami na klíšťata se klíště přichytí v zobáčku a následně vyviklá. Klíště je velmi citlivé na jakýkoliv tlak, stisknutím těla klíštěte do pinzety vypustí do rány na pokožce obsah svých střev a sliny. Kromě zvýšení rizika přenosu infekce se také vytvoří eozinofilní granulom, tedy lokální alergická reakce na klíště, která se projevuje zduřením a výraznou svědivostí.

Odstranění klíštěte háčkem

Háčky na klíšťata[editovat | editovat zdroj]

Háčky na klíšťata umožňují odstranit celé ústní ústrojí klíštěte z pokožky. Oproti pinzetám nebo svorkám nevyvíjejí žádný tlak na tělo klíštěte, a tedy hlavně na jeho trávicí ústrojí. Nehrozí tedy vypuštění slin a obsahu střev do rány. Riziko přenosu infekce se tedy rapidně zmenšuje. Háčky na klíšťata disponují mezerou o velikosti 1 milimetr, do které nasuneme klíště hned u pokožky. Poté několikrát háčkem otočíme, čímž se klíště ihned vytočí. Nezáleží na směru, bodliny na sosáku klíštěte nejsou levotočivé, ani pravotočivé.

Háčky na klíšťata jsou vhodné jak pro lidi, tak pro psy, kočky, i další živočichy a momentálně představují nejbezpečnější a také nejrychlejší způsob odstranění klíštěte.

Speciální karta s integrovanou lupou[editovat | editovat zdroj]

Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Pomocí lupy v rohu karty se můžeme ujistit, zda se jedná opravdu o klíště. Karta má dvě velikosti zářezů - vybereme zářez podle velikosti klíštěte. Kartu přiložíme těsně k pokožce, táhneme směrem ke klíštěti, nabereme ho do zářezu a pokračujeme v tahu dále. Klíště se vytrhne buď i s kusadly nebo bez nich- pokud zůstanou v kůži, není třeba je odstraňovat - vydrolí se nebo vyhnisají. Ranku pečlivě vydezinfikujeme.

Kartu je možno spolehlivě použít i na odstranění klíšťat u psů a koček, případně jiných domácích zvířat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]