Průvodce úpravou vaší zahrady/Textura

Z Wikiknih

Předchozí kapitola Byliny

Textura[editovat | editovat zdroj]

Textura koruny je různá podle velikosti, tvaru a povrchu olistění. Také je však ovlivněna i množstvím listů a seskupením olistění, popřípadě postavením listů na větévkách. Velké, a hustě na větévkách přisedlé listy dodávají rostlině hrubou texturu, a tím i celkovou robustnost, dramatičnost a celkově větší výraznost. Malé a dlouze řapíkaté listy naopak dodávají dřevině jemnost a měkkost. Textura koruny je často jinak vnímána zblízka a jinak z dálky. Jemné světlé a řídké olistění se při pohledu z dálky se může zdát až mlhovité. Listy hladké nebo na jedné ploše světlejší dodávají listnatému stromu určitou veselost a třpyt, daný často pohybem ve větru, tak jak je tomu u bříz a topolů. Pro pozorovatele má taková dřevina větší zajímavost.

Opadavé dřeviny na rozdíl od stálezelených dřevin a jehličin jsou obvykle vnímány jako lehčí a měkčí. Je to způsobeno právě méně tuhými listy, kterými prosvítá více světla a pohybují se velmi dynamicky ve větru, čímž působí dojmem lehkosti. Z dálky může být někdy koruna listáčů světlá, lehká a závojovitá oproti temné zeleni tuhých listů stálezelených dřevin.

Textura koruny dřeviny v období kvetení může být odlišná od textury, kterou si dřevina podržuje většinu vegetace. Textura kmene má obvykle význam pouze u dřevin viditelných zblízka. Hrubá textura působí nezřídka dojmem vyššího stáří a je jí často věnována větší pozornost. Texturu koruny zejména během zimního období určuje rovněž délka a tloušťka větví a větévek, jejich postavení. V zimě se tak u listnáčů může uplatnit jemná nebo zajímavá koruna, která je v době vegetace je pokryta listovím. Silné větve dodávají stromu výraz větší masívnosti, kdežto koruna složená z tenkých větví a větévek je celkově lehčí. Výběr textury dřeviny je významný u pozadí i popředí, ale největší vliv má u soliter.

Pokračování v kapitole Formy

Zpět na obsah Průvodce úpravou vaší zahrady