Pokladnice her/Mazec
Mazec je varianta karetní hry prší, hraná s klasickými kartami o 32 kusech, pro 2 a více hráčů (limit není omezen, doporučuje se však při překročení hranice 4 hráčů přidat jeden balík karet navíc, čímž se zvětší objem karetního balíčku a nehrozí tzv. "dolízání" herního paklu). Hra byla vymyšlena a poupravována v hostincích a hospodách v okolí středočeského kraje v průběhu několika let, oficiálně sepsaná pravidla doposud nebyla. Hra je založena především na rychlosti a rychlých reakcích. Cílem hry je zbavení se všech karet v ruce.
Hra byla vytvořena kolem roku 1990 - 2000.
Průběh hry
[editovat | editovat zdroj]Hra začíná určením hráče, který bude rozdávat, tento hráč pak rozdá karty každému, sobě poslednímu, poté dá kartu, která zahájí hru, lícem dolů, aby si každý připravil karty. Směr rozdávání si určí rozdávající. Všechny další hry rozdává vždy hráč, jenž prohrál poslední hru.
Hru zahajuje hráč sedící vedle rozdávajícího, kterého si rozdávající sám určí (buď po levici, nebo po pravici), poté rozdávající otočí zahajovací kartu lícem nahoru a hra začíná. Systém odhazování karet je stejný jako u prší - tedy, musí se ctít barva, hraje se dle aktuálního směru, pokud má hráč poslední kartu, musí jí všem oznámit. Pokud tak neučiní a někdo z hráčů jej na to upozorní, líže si tento hráč dvě karty navíc. Vítězem se stává hráč, který se zbaví všech karet, hra pak může pokračovat a hráči tak mohou určit další pořadí, nebo ukončit hru.
Funkce jednotlivých karet
[editovat | editovat zdroj]Mazec na rozdíl od jeho předchůdce prší obsahuje celou škálu speciálních karet, zde je seznam a popis všech karet a jejich herních funkcí:
Sedmičky Pokud je na někoho seslána sedmička, bere si hráč dvě karty ( na červenou sedmičku se berou karty čtyři). Pokud má v ruce další sedmičku, může tu původní přebít, a hráč, který hraje v pořadí po něm si bere tolik karet, kolik sedmiček na něj "míří". Pokud má hráč v ruce svrška stejné barvy jako je sedmička, jenž je na něj vyložena, zruší jí (nelíže žádnou kartu) a mění na libovolnou barvu. Mezi sedmičkami je nejvíce ceněná červená sedmička, která vrací ukončivšího hráče do hry, pokud ještě nestihlo oběhnout kolo. Červenou sedmičku lze vyložit i na jakéhokoli svrška a spodka, který byl vyložen hráčem, který končí, pokud daný hráč nestihl měnit na barvu, nebo hodnotu karty.
Osmičky Osmičky jsou rychlé, neboli - pokud jich má hráč na ruce více, může je hodit všechny najednou na stůl, avšak spodní osmička musí ctít barvu karty pod ní. Dále pak je možné hrát osmičku kdykoli, z jakékoli pozice, bez ohledu na směr hry, pokud byla vynesena osmička jiným hráčem na stůl, popřípadě pokud někdo změnil spodkem hodnotu karet na osmičky. UPOZORNĚNÍ: Nesmí se kombinovat rychlé devítky a rychlé osmičky dohromady
Devítky Devítky jsou rychlé, neboli - pokud jich má hráč na ruce více, může je hodit všechny najednou na stůl, avšak spodní devítka musí ctít barvu karty pod ní. Dále pak je možné hrát devítku kdykoli, z jakékoli pozice, bez ohledu na směr hry, pokud byla vynesena devítka jiným hráčem na stůl, popřípadě pokud někdo změnil spodkem hodnotu karet na devítky. UPOZORNĚNÍ: Nesmí se kombinovat rychlé devítky a rychlé osmičky dohromady
Desítky Pokud je vyložena na stůl desítka, mění se směr hry. Pokud byla vyložena desítka při hře dvou hráčů, hraje automaticky znovu hráč, který jí vyložil. Pokud je desítka první kartou hry (jenž byla otočena v rámci zahájení hry), začíná hru hráč na opačné straně od rozdávajícího, místo hráče, jenž byl rozdávajícím určen, aby hru zahájil.
Spodky Spodek mění na hodnotu karet (sedmičky, osmičky, devítky, atd..), avšak musí ctít barvu karty na kterou je vyložen. Pokud hráč mění spodkem na osmičky, popřípadě devítky, může je na stůl vyložit společně se spodkem, který je ve spod. Zelený spodek ruší zeleného krále a poté mění na hodnotu karty. Spodek lze vyložit na jiného spodka a změnit tím hodnotu.
Svršci Svršek mění na barvu, stejně jako v prší. Dále pak ruší sedmičky od stejné barvy, tzn. hráč si nelíže žádné karty.
Králové Králové jsou považovány za nejhorší karty v mazci, jelikož jsou jedinými kartami, které nemají žádnou speciální funkci. Výjimku tvoří zelený král, na kterého si je hráč nucen líznout 5 karet, pokud je na něj vyložen. Zeleného krále je možné "zrušit" zeleným spodkem.
Esa Pokud je na hráče vyloženo eso, hráč vynechává kolo, pokud sám eso nemá. Pokud má, může jej vyložit a kolo vynechává hráč po něm.
Varianty hry
[editovat | editovat zdroj]Mazec se obvykle hraje se čtyřmi kartami (je možné i více karet). Pokud se hraje o peníze, jsou zpravidla dvě varianty. První varianta je při ukončení hry jedním z hráčů spočítat hodnoty karet hráčů ostatních a vynásobit součet bodů jednotlivých hráčů finančním koeficientem, který si hráči určí sami na začátku hry. Další možností je hra první-poslední, neboli - hráč, který ukončí hru jako první, vyhrává, hra se pak dohrává, dokud neskončí poslední hráč, který vyplatí prvního (částka je opět libovolná a záleží na dohodě před zahájením hry).
Varianty na více her
[editovat | editovat zdroj]Hru lze hrát i na celkového vítěze. Víceméně existují dvě možnosti jak hrát mazec (podobně jako prší) na více kol: buď se hraje tak, že se v každém dalším kole vítězi rozdá o kartu méně (někdy i poraženému o kartu více), vítězem je pak ten, komu se již nerozdává ani jedna karta.
Druhým způsobem je, že si hráči mimo vítěze sečtou hodnotu svých karet, hra končí v okamžiku, kdy jeden z hráčů přesáhne předem stanovenou hodnotu součtu, vítězem je pak ten, který má bodů nejméně.
Nejběžnější bodování karet
[editovat | editovat zdroj]Existuje značné množství možností, jak počítat karty, za obvyklé se považuje tato.
7 | 7 bodů |
8 | 8 bodů |
9 | 9 bodů |
10 | 10 bodů |
spodek | 1 bod |
svršek | 20 bodů (červený 40) |
král | 2 body |
eso | 11 bodů |