Pokladnice her/Klasické karetní hry/Zelená louka

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
  • Počet hráčů: 2 až 5
  • Druh Karet: Německé karty – 32 karet
  • Cíl hry: Zbavit se všech karet

Rozdávání karet[editovat]

Všechny karty se rozdají do kruhu a jedna karta z kruhu se otočí a položí dovnitř kruhu. Žádný hráč zatím nemá žádnou kartu.

Průběh hry[editovat]

1. fáze[editovat]

Další hráč ve směru hodinových ručiček si vezme libovolnou kartu z kruhu a pokud je to karta stejné barvy jako otočená karta v kruhu, položí ji na ni a vezme ještě jednu kartu a také ji tam položí. Vzal tedy dvě karty z kruhu. První položená karta musí být stejné barvy jako naposledy položená karta v kruhu a druhá může být jakékoli barvy. Ta slouží k tomu, aby na ni protivník položil svoji první kartu. Pokud ale hráč nemá štěstí a nevezme si na první pokus kartu stejné barvy jako poslední (druhá otočená karta protivníka, který hrál těsně před Vámi) otočená karta v kruhu, musí si brát jakékoli karty z kruhu do té doby, než si nelízne (nevezme) kartu stejné barvy. Když hráč nakonec narazí na kartu stejné barvy, odhodí ji a poté na ni položí ještě druhou kartu. Tzn. že nezáleží na hodnotě karty, ale pouze na její barvě. Když z kruhu zmizí všechny karty nastává fáze dvě. Do té doby může mít každý hráč jakékoli množství karet v ruce. Dokonce nemusí mít žádnou kartu.

2. fáze[editovat]

Když zmizí karty z kruhu a některý hráč nebo hráči nemají v ruce žádnou kartu, nebo je těsně po líznutí poslední karty z kruhu odhodí, tak se ihned stávají vítězi, tzn. že může být vítězi i více hráčů najednou. Když hru hraje více než dva hráči a jeden vyhraje hned po zmizení karet z kruhu, hra může nebo i nemusí pokračovat, podle toho jak se hráči předem dohodnou. Hra pokračuje podobně jako ve fázi jedna, ale když nemám kartu stejné barvy jako je druhá odhozená karta protivníka, který hrál těsně před Vámi, lížu si z balíku odhozených karet do té doby než nenarazím na kartu takové barvy, kterou jsem měl ještě před lízáním. Odhodím ji a ještě na ni přihodím druhou kartu, stejně jako ve fázi jedna. Například mám červenou a kulovou kartu a předchozí hráč odhodil na balík jako druhou kartu žaludovou. Teď si budu lízat do té doby dokud nenarazím na červenou nebo kulovou kartu, podle toho, která je blíž. Na ni odhodím tu původní kartu jako první a ještě na ni přihodím libovolnou druhou kartu. Vítězí hráč, který se co nejdříve zbaví všech karet.