Pokladnice her/Klasické karetní hry/Velký los

Z Wikiknih
  • Počet hráčů : 4 a více
  • Druh karet : 2×francouzské nebo německé - 2x 52 listů nebo 2x 32 listů
  • Hodnoty : A,K,Q,10,9,8,7,(6,5,4,3,2)
  • Cíl hry : Hra má charakter loterie. Prémie je vypsaná na poslední kartu hry.

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Všichni hráči vloží do hry své podíly, čímž je určena výše prémie. Pak řídící osobnost loterie zamíchá jeden balíček karet a list za listem poděluje jednotlivé hráče. Stane-li se, že karty beze zbytku nevyjdou, nic se neděje, neboť počet karet nerozhoduje. Poté se zamíchá a sejme druhý balíček a položí na stůl. Žádný z účastníků hry nesmí vědět která karta je vespod.

Hráči si mezitím rozloží své karty v pořadí hodnot a barev, lícem navrch, aby získali maximální přehled. Poté začne řídící osoba loterie otáčet ze svého balíčku jednu kartu podruhé. Přitom pokaždé hlásí hodnotu i barvu. Držitel této karty jí otočí rubem navrch. Prémii vyhrává držitel karty, která byla otočena jako poslední.

Jakmile někdo otočí všechny své karty, má právo zastavit hru. Stane se tak krátkým zvoláním stát! . Oznamuje tím všem spoluhráčům, že má všechny své karty mimo hru a že hodlá kupovat další neotočenou kartu od některého z hráčů. Cena je stanovena volně, spekulační hladina se tedy zvyšuje se snižujícím se počtem karet ve hře. Smlouvat lze i o eventuální podíl ze zisku. Stane-li se, že některý z hráčů zapomene otočit hlášenou kartu, zaplatí za přehlédnutí pokutu. Pokuta se zvyšuje, když takovouto kartu dostane spekulačním prodejem jiný hráč.

Vklad vyhrává držitel poslední otočené karty.