Pokladnice her/Klasické karetní hry/Egyptian Ratscrew
Jedná se o variantu hry Souboje.
- Jiné názvy: Egyptian Rhapsody, Egyptian Ratfink
- Počet hráčů: 2
- Karty: francouzské - 52 listů
- Cíl hry: Získat všechny karty
Pravidla hry
[editovat | editovat zdroj]Karty se sedmkrát zamíchají. Rozdávající je rozdělí na dvě přibližně stejné hromádky, druhý hráč si z nich jednu vybere a druhá připadne rozdávajícímu. Karty hráči neprohlíží a položí rubem navrch celý balík před sebe. Pak střídavě otáčí každý hráč po jedné kartě a klade je na hromádku doprostřed. Pakliže jsou nesené karty v rozmezí 2 až 10 nic se neděje. Otočí-li však jeden z hráčů některou z figur či eso (útočné karty), musí se druhý hráč bránit.
Hráč se ubrání, jestli-že útočnou kartu soupeře přebije vlastní útočnou kartou. Útočná síla jednotlivých karet není stejná, nejsilnější kartou je eso, které musí být přebito prvním listem. Král může být přebit až druhým, královna třetím a kluk čtvrtým listem. Bránící se hráč vynáší tak dlouho dokud smí nebo dokud nevynese útočnou kartu (na kluka smí vynést čtyři karty. Vynese-li však jako druhou kartu krále, pokračuje ve hře soupeř a teď se musí bránit on). Jestliže se hráč neubrání, útočník vezme karty a přidá je dospod svého balíku. Pokračuje pak ve hře vynesením další karty.
Hráči navíc mohou karty tzv. fackovat, to je vzít kdykoliv mimo tah balík karet, pakliže byla vyložena některá z následujících kombinací:
- 2× A, K, Q, nebo J
- 3 karty stejné hodnoty mimo karet číslo 6
- postupka 4 karet a to i přes roh (K, A, 2, 3), bez ohledu na barvu
Jestliže hráč fackuje karty aniž by byla vyložená některá z uvedených kombinací, získá karty protihráč.
Hráč, který nemůže zahrát kartu když je na tahu, prohrál. Prohraje také hráč, který fackoval tři šestky.