Přeskočit na obsah

Pokladnice her/Klasické karetní hry/Dvojitý skok

Z Wikiknih
  • Počet hráčů: 1
  • Karty: francouzské - 52 listů
  • Cíl hry: Z řady vyložených karet dosáhnout (skokovým přikládáním stejných hodnot či barev) seskupení všech karet v jeden balíček.

Pravidla hry

[editovat | editovat zdroj]

Začneme s vykládáním karet do jedné řady, přičemž počet listů není nijak omezen. Přikládáme list za listem tak dlouho, až se nám podaří položit do řady dvě karty jedné barvy nebo téže hodnoty, oddělené od sebe dvojicí jiných listů. Sebereme levou kartu, přeskočíme oba listy tvořící překážku a položíme přeskakující list na třetí kartu (no a to je ta stejné barvy či hodnoty :-).
Ve dvojitých skocích pokračujeme dokud je to možné. Když hra zamrzne (tj. nelze provést žádný skok) přiložíme na konec řady další karty. Vzniklé mezery nevyplňujeme novými kartami, ale posunutím položených karet doleva.
V případě, že se z řadou karet nevejdeme na stůl (a to se nám bude stávat téměř vždycky :-), pokračujeme druhou řadou, kterou však stále chápeme jako nepřetržité pokračování řady prvé. Se vzniklými hromádkami manipulujeme, jako by se jednalo o jednu kartu.

Pasiáns je úspěšně vyložena, pokud se podaří v závěru dostat všechny karty do jednoho balíčku. Zůstanou-li na stole jen tři hromádky (a nemáme už žádné karty v balíku), smíme přeskakovat jen přes jednu kartu. Schodují-li se poslední dvě hromádky barvou či hodnotou, smíme je na sebe položit, i když už mezi nimi není karta žádná.

Hru je také možné hrát tak, že nejprve vyložíme všechny karty a s jejich seskakováním začneme až po prostudování jejich rozložení. Pravděpodobnost úspěšného dokončení hry se tak o něco zvýší.