Pokladnice her/Klasické karetní hry/Bratislavská

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
  • Počet hráčů: 1
  • Karty : francouzské - 32 listů
  • Cíl hry : Vytvořit sledy čtyř barev na základních kartách

Pravidla hry[editovat]

Základní sestava[editovat]

Na stůl vyložíme 4 karty obrazem nahoru.

Sehrávka[editovat]

Na začátku hry si zvolíme základní karty, a to buď sedmičky, nebo esa. Na těch se v průběhu hry snažíme vybudovat vzestupné (7), respektive sestupné (A) sekvence v příslušné barvě. Jsou-li čtyři pomocné karty spíš vysokých hodnot, volíme raději jako základní 7, pro nízké základní karty A.

Jestliže jsou zvolené základní karty mezi vyloženými pomocnými, dáme je ihned stranou jako základy tvořených sekvencí v barvách.

Zbylé karty, talón, jednu po druhé otáčíme a snažíme se je umístit buď do příslušné sekvence tvořené na základních kartách, nebo do sekvence na pomocných kartách. Na ty umisťujeme karty v opačném sledu (tvoříme-li vzestupné sekvence, tak sestupně a obráceně) a navíc musíme střídat barvy (červená, černá).

Karty, které se nám nehodí, odkládáme stranou lícem navrch tak, že se částečně překrývají, ale je vidět jejich hodnoty. Krajní karty této řady můžeme kdykoliv je to možné zařadit do budovaných sekvencí ať už na základních kartách, tak na pomocných. Navíc můžeme přesouvat karty z jednoho konce řady na druhý, ať už sestupně, tak vzestupně. Přitom však musíme střídat barvy.

Konec hry[editovat]

Jestliže po prvním projití talónu nejsme schopni umístit všechny karty do sledů na základních kartách, hra se nezdařila.

Odkazy[editovat]

Související stránky[editovat]

Literatura[editovat]

  • SVOBODA, J. Jak vykládáme hry v karty PATIENCE?. Praha : knihkupectví Dagmary Fastrové, 1935. Kapitola II. Hry s 32 kartami. 1. *Bratislavská, s. 19.