Přeskočit na obsah

Pokladnice her/Klasické karetní hry/Barnabášky

Z Wikiknih
  • Počet hráčů: 3 až 4 (případně i více)
  • Druh karet: německé karty - 32 listů
  • Hodnoty: 7,8,9,10,spodek,svršek,král,eso
  • Cíl hry: Uhrát co nejvíce bodů

Hra se sestává z několika dílčích her. Každá z her se opakuje tolikrát, kolik je hráčů, rozdávání se v dalším kole posouvá na dalšího hráče po směru hodinových ručiček.

Rozdávající rozdá každému z hráčů stejné množství karet. Pokud se hraje ve 3, 5 nebo 6 hráčích, odstraňuje se z karet žaludová sedma a osma, aby měl každý z hráčů stejný počet karet (10 karet pro hru ve třech, po 8 kartách ve 4, 6 karet v pěti a 5 karet v šesti hráčích).

Hru začíná hráč po levici rozdávajícího. Vynese jednu kartu, čímž začne štych. Další hráči dokola (po směru hodinových ručiček) přihazují do štychu po jedné kartě, přičemž musí „ctít barvu“ (musí vynést kartu stejné barvy jako je první vynesená karta štychu, jen pokud kartu od této barvy nemají, mohou nést jakoukoliv jinou) a nemusí přebíjet. Jakmile všichni do štychu přihodili kartu, hráč, který do štychu dal nejvyšší kartu stejné barvy, jako je první karta štychu, ho získává a vynese kartu kterou začne další štych. Kolo končí sebráním posledního štychu.

Na konci se sečtou body ze všech kol všech dílčích her a kdo má nejvíce bodů, vyhrává. Je poměrně běžné, že body většiny (někdy i všech) hráčů jdou do záporných čísel.

Dílčí hry jsou:

Za sebrání posledního štychu je prémie 10 bodů. Ostatní štychy nemají význam.

Cílem je sebrat co nejvíce štychů. Za každý štych je 1 bod k dobru.

Cílem je sebrat co nejméně štychů. Za každý štych je -1 bod.

Cílem je sebrat co nejméně filků (svršků). Za sebraného žaludového filka je -1 bod, za zeleného -2, za kulového -3 a za červeného -4. Dohromady za jedno kolo -10 bodů

Filky s králem

[editovat | editovat zdroj]

Cílem je nesebrat v jednom štychu filka a krále stejné barvy. Za každou takovou dvojici karet ve štychu je -10 bodů, pokud se ve štychu sejde král a filek různé barvy, tak se nepočítají.

Cílem je sebrat co nejméně červených (srdcových) karet. Za každou červenou kartu ve štychu je -1 bod. První výnos se nesmí začínat červenou kartou.

Barnabáš

[editovat | editovat zdroj]

Cílem je nesebrat ve štychu červeného krále (přezdívaného zde barnabáš). Kdo ho sebere, dostává -10 bodů.

Tato hra se poněkud liší od ostatních, ten kdo vynáší, vynese libovolný list jako první kartu štychu. Ten kdo má list stejné barvy, ale hodnoty o jedno vyšší než vrchní karta ve štychu, přihodí ji tam, dokud tímto způsobem nejsou ve štychu čtyři karty. Ten kdo vynese poslední kartu, bere štych a vynáší další štych. Pokud nikdo nemá kartu o jednu vyšší (například pokud již byla nesena, nebo poslední karta je eso), štych bere poslední přihazující i kdyby v něm bylo méně karet než čtyři. Je tedy strategické nést kartu k níž hráč má kartu téže barvy o tři vyšší, neboť pak touto kartou sebere štych a vynáší další.

Kdo se první zbaví všech karet v ruce, vyhrává a získává 10 bodů, ostatní dostanou tolik záporných bodů, kolik jim v ten moment zbývá karet v ruce.

Po rozdání karet si začínající hráč karty prohlédne a vybere si jakou z her bude chtít hrát. Pokud si vybere Betl, Filky, Filky s králem, Červené nebo Barnabáš, nesmí získat jediný trestný bod. Pokud si vybere Poslední, musí získat poslední štych, pokud Durch, musí získat všechny štychy. Pokud Lórum, musí se jako první zbavit všech karet (a tím získat 10 bodů).

Pokud se mu to nepovede, u maturity neuspěl a kromě bodů ztracených či získaných ve zvolené hře dostane navíc penalizaci -30 bodů.

Opakování maturity

[editovat | editovat zdroj]

Jakmile všichni jednou odehráli maturitu, tak pokud některý z hráčů u maturity neuspěl, musí jí v další sérii maturit opakovat. V této sérii se maturitu pokouší opakovat pouze ti hráči, co ji neudělali, těm hráčům, co ji udělali, se navíc již nepočítají žádné trestné (ale ani kladné) body, takže si mohou dovolit více riskovat.

Pokud někdo neudělá maturitu ani na druhý pokus, dostane penalizaci -50 bodů. Třetí série maturit se již nehraje.

Podívejte se také na

[editovat | editovat zdroj]