Pokladnice her/Klasické karetní hry/Šibřiňky

Z Wikiknih

Hra Oh Hell se objevila roku 1931 v New Yorku, kde byla považována za anglickou hru. V Anglii je ovšem tato hra zmiňována až mnohem později. Hra si brzy získala velkou oblibu a pod různými názvy a v různých obměnách se rozšířila do dalších zemí. V Čechách se tato hra objevila v 70. letech 20. stol. Velkou oblibu si získala mezi pražskými disidenty, kteří ji hráli v domnění, že se jedná o skutečný anglický Whist. Tato hra je též známa jako Socialistické závazky. Tento název vyplývá z toho, že poslední hráč nesmí dát takový závazek, který by v součtu se závazky ostatních hráčů dával celkový počet uhratelných zdvihů.

  • Počet hráčů : 3-7
  • Druh karet : francouzské - 52 listů
  • Hodnoty : 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,Q,K,A
  • Cíl hry : Uhrát ohlášený počet zdvihů.

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Rozdávající hráč zamíchá karty a nechá je sejmout hráčem po levici. Karta naspodu sejmutého balíku určuje trumfovou barvu pro první sehrávku. Karty se pak složí tak, že sejmutý balík se umístí dospod. Pak hráč po pravici rozdávajícího znovu sejme a balík se složí jako prvně. V první sehrávce rozdá rozdávající hráč maximální počet karet, tak aby všichni hráči měli stejný počet karet. Zbylé karty se odloží stranou, tak aby nikdo nevěděl o jaké karty se jedná. V každé další hře se pak rozdává o jednu kartu (na hráče:-) méně. Zbylé karty se odloží, vrchní se otočí a udává trumfovou barvu. Hráči se v rozdávání karet střídají po směru hodinových ručiček.

Hráči jeden po druhém hlásí libovolný počet zdvihů, čímž se zavazují příslušný počet zdvihů během následné sehrávky uhrát. Poslední hráč (rozdávající) nesmí ohlásit takový závazek, který by v součtu se závazky ostatních hráčů dával celkový počet uhratelných zdvihů. Musí se ctít barva a trumfovat. Nemusí se přebíjet nejvyšší nesená karta.

Kdo uhraje počet zdvihů, ke kterým se zavázal, připočte si 1 bod za každý uhraný zdvih + 10 bodů. Kdo neuhraje ohlášený závazek, odečte si bod za každý zdvih který mu do ohlášeného závazku chybí, nebo stejně tak za každý zdvih který uhrál nad závazek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SVOBODA, Tomáš, a kolektiv Oficiální pravidla karetních her. Praha : Eminent, 2002. ISBN 80-7281-116-9. Kapitola Skupina Oh Hell, s. 69-70.