Pokladnice her/En garde

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
  • Jiné názvy: Do střehu
  • Počet hráčů: 2
  • Autor hry: Reiner Knizia
  • Doporučený věk: 8
  • Délka hry: 20 až 45 minut
  • Cíl hry: Dát soupeřovi pět zásahů dříve, nežli se to podaří jemu.

Hrací potřeby[editovat]

  • Hrací plán (deska 23×1 pole)
  • Sada karet (hodnoty 1 až 5, každá 5×)
  • Dvě figurky
  • Dvě šestistěnné kostky

Pravidla hry[editovat]

Příprava[editovat]

Na začátku hry hráči umístí figurky na krajní pole a k levé straně svého výchozího pole umístí kostku jedničkou nahoru. Karty se zamíchají a každý obdrží pět. Zbytek se umístí stranou rubem navrch - hráči si z něj v průběhu hry dobírají další karty.

Průběh[editovat]

Hráči střídavě vynášejí karty a pohybují svojí figurkou o příslušný počet polí. Poté co hráč vynese kartu a pohne figurkou, dolízne si kartu. Pohyb figurkou je možný oběma směry, ale je vždy nutné dodržet počet polí udaný kartou. Není možné například z třetího pole couvat kartou s číslem 3. Stejně tak není povoleno překročit soupeřovu figurku.

Vynese-li hráč takovou kartu, jejíž hodnotou by se dostal přesně na pole obsazené soupeřovou figurkou (útok), musí se tento bránit (pakliže hráč nemá v úmyslu pomocí této karty couvat). Takovýto útok může být veden i větším počtem karet stejné hodnoty najednou. Protivník se ubrání jen v tom případě, že vynese alespoň stejný počet karet. Vynese-li alespoň o jednu kartu více je na prvním hráči aby se tomuto protiútoku ubránil (musí tedy alespoň dorovnat počet karet vynesený protivníkem). V případě že se napadený hráč ubrání (včetně prvního útočníka v případě protiútoku), zůstanou figurky na svých místech. Hráči si doberou patřičný počet karet, a to nejprve útočník a hra pokračuje dál (na tahu je hráč, který jako poslední útočil). V případě, že se jeden z hráčů neubránil, znamená to že byl zasažen. V tom případě otočí svojí kostku o číslo výš, hráči umístí figurky na výchozí pole, zamíchají karty a začnou novou hru.

Hra také končí v momentě kdy jeden z hráčů dolízne poslední kartu. V tom případě hráči hned vyloží všechny své karty a jestliže je jeden z nich schopný provést takový útok, kterému se protivník neubrání, platí to jako zásah. Zasažený hráč si v tom případě zvýší počet bodů na kostce o jedna. V případě, že hráči nejsou schopni provést vítězný útok, prohrál toto kolo hráč, který má svojí figurku blíž ke svému výchozímu poli.

Dostal-li se hráč do takové pozice, že není schopen pohybu, platí to jako zásah.

Konec hry[editovat]

Hra končí v momentě, kdy jeden z hráčů obdrží pátý zásah (na kostce má tedy šestku) a to prohrou dotyčného.

Odkazy[editovat]