Pokladnice her/Cvrnkaná jedenáctka

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
  • Počet hráčů: 2
  • Cíl hry: Přesným cvrnkáním získat jako první 11 bodů.

Hrací potřeby[editovat]

  • 5 mincí pro každého hráče
  • Hrací deska s nakresleným plánem

Pravidla hry[editovat]

Příprava[editovat]

Na desku stolu (případně na velký, hladký papír desku zakrývající) nakreslíme několik, asi 6 až 10 čar. Čáry kreslíme vodorovně s kratší stranou desky v jednotných rozestupech odpovídajících cca 2 až 3 násobku průměru mincí. Kolmo na ně nakreslíme po obou stranách ještě dvě čáry rovnoběžně s delší stranou desky, cca. 7 až 10 cm od okraje. Celý tento obrazec se nachází na jedné polovině desky, s tím, že za ním zůstává ještě určitý prostor, cca. 10 až 20 cm, volný.

Průběh[editovat]

Hráči stojí za od obrazce vzdálenější kratší stranou desky. Střídavě cvrnkají své mince směrem k obrazci. Jestliže se mince zastaví před první čarou, cvrnká hráč tuto minci ihned znovu. Toto neplatí v případě, že mince zůstala před první čarou vinou srážky s jinou mincí. Mince, která se zastaví za postranními či poslední čarou, vypadává ze hry. Pro zbytek tohoto kola se dá stranou.

Po odehrání všech mincí dojde k vyhodnocení. Mince, která leží na obrazci mezi dvěma čarami, přináší hráči vítězný bod. Jestliže se tři mince jednoho hráče octnou mezi stejnými dvěma čárami, získá za ně body protihráč.

Po vyhodnocení se všechny mince seberou a cvrnká se znovu. Vítězem je hráč, který jako první získá 11 bodů.

Odkazy[editovat]

Podívejte se také na[editovat]

Literatura[editovat]

  • ANGIOLINO, Andrea; PAGLIA, Pier Giorgio; DI GIORGIO, Domenico. HRY s kamínky, mincemi, telefonními kartami…. Praha : Portál, 2001. ISBN 80-7178-517-2. S. 105-106.


◄ Pokladnice her Hry s mincemi Fotbálek ►