Přehled souborových systémů

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jednou z výhod linuxu je, že podporuje širokou škálu souborových systémů nejrůznějších operačních systémů. Smyslem této kapitolky je poskytnout základní přehled o existenci těch nejčastěji používaných s nimiž se v praxi můžete setkat.

Pozn.: Podrobnější údaje o vlastnostech nejen těchto souborových systémů můžete získat z informací na stránce Comparison of file systems (srovnání souborových systémů) anglické Wikipedie. U odkazů na hesla do české Wikipedie doporučuji navštívit také jejich anglickou verzi. Informace tam bývají obvykle podrobnější a úplnější.

Nativní souborové systémy[editovat]

Tedy takové, na které lze linuxový systém nainstalovat a s nimiž se můžete setkat u linuxových strojů

ext2[editovat]

ext3[editovat]

ext4[editovat]

reiserfs[editovat]

reiser4[editovat]

jfs[editovat]

xfs[editovat]

Síťové souborové systémy[editovat]

Jsou souborové systémy, které umožňují připojovat vzdálené sdílené adresáře po síti. Ty jsou zpravidla nabízeny jako služba prostřednictvím nějakého serveru, tj. nejsou určeny pro disky či jiná podobná média.

SMB[editovat]

NFS[editovat]

CODA[editovat]

CODA je síťový souborový systém, který byl vyvíjen jako výzkumný projekt na Carnegie Mellon Univerzity od roku 1987. Vychází přímo ze starší verze systému AFS (AFS-2) a nabízí mnoho podobných funkcí. Souborový systém CODA je stále vyvíjen, aby se mohl stát silným a stabilním komerčním projektem.

Souborové systémy MS Windows a DOS[editovat]

Nepatří mezi nativní souborové systémy, tj. linux zpravidla není možné na takto naformátované disky nainstalovat, ale linuxové jádro má prakticky vždy nástroje, které umožňují s těmito souborovými systémy pracovat.

FAT16[editovat]

FAT32[editovat]

NTFS[editovat]

WinFS[editovat]

Souborové systémy Mac OS[editovat]

Platí pro ně totéž co pro souborové systémy MS Windows a DOS, tj. že není linux možné na takto naformátované disky nainstalovat, ale existují nástroje a ovladače v jádře, které umožňují s těmito souborovými systémy pracovat.

HFS[editovat]

HFS+[editovat]