Příručka pro hudebníky/Zapojení efektů

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Uspořádání efektového řetězce[editovat | editovat zdroj]

Klasické uspořádání[editovat | editovat zdroj]

 1. kytara
 2. volume pedál
 3. wah padál
 4. kompresor
 5. zkreslující pedály
 6. předzesilovač
 7. modulační efekty (EQ, volume, tremolo, noise gate)
 8. delay
 9. reverb
 10. koncový zesilovač + reproduktor

Pro kvalitu zvuku je především vhodné zapojovat modulační efekty, delay, reverb apod. až za efekty zajišťující zkreslení signálu.

Propojení multiefektu s aparátem[editovat | editovat zdroj]

Metoda 4 kabelů (4 cable method)[editovat | editovat zdroj]

V případě, že chcete využít předzesilovač v lampovém aparátu a ještě k tomu chcete zachovat doporučené uspořádání efektů, tedy:

 1. wah pedál, zkreslující pedály (v multiefektu, nebo jako krabičky)
 2. předzesilovač (v aparátu)
 3. modulační efekty (opět v multiefektu nebo jako krabičky)

... pak je to podmíněno tím, že multiefekt (či nožní ovladač) i aparát musí být vybaveny minimálně jednou efektovou smyčkou.

 • Multiefekty mají standardně umístěnou efektovou smyčku za modely předzesilovačů a před modulační efekty. Smyčka tam je umístěna primárně právě pro účely zapojení externího předzesilovače.
 • Nožní ovladače bývají různě vybaveny, některé jsou přímo zaměřeny na možnost zapojit X (multi)efektů a aktivovat je dle potřeby.
 • Aparáty s efektovou smyčkou ji mají mezi předzesilovačem a koncovým zesilovačem. Tato smyčka je určena primárně pro modulační efekty (delay, reverb).

Výsledné zapojení pak bude vyžadovat 4 signálové kabely (v případě mono aparatury), proto se tomuto zapojení také říká "metoda 4 kabelů", kde kabely jsou použity následovně:

 1. kytara ----- INPUT multiefektu/nožního ovladače
 2. SEND ef. smyčky multiefektu/nožního ovladače ----- INPUT aparátu
 3. SEND ef. smyčky aparátu ----- RETURN smyčky multiefektu/nožního ovladače
 4. OUTPUT multiefektu/nožního ovladače ----- RETURN ef. smyčky aparátu

Na SENDu multiefektu bude možná silný výstup, který může způsobit přebuzení předzesilovače v aparátu. Proto je vhodné snížit hlasitost SENDu přibližně na úroveň hlasitosti výstupu z kytary nebo o něco málo vyšší.

V případě, že chcete mít podlahový multiefekt ve předu pódia a aparát za sebou, pak je nutné vést signál třemi velice dlouhými kabely, což se může podepsat na kvalitě signálu a náchylnosti k rušení. Pro účely takovéhoto hraní je pak možné zvážit výhody rackové verze multiefektu + nožní ovladač ve předu pódia, kterým jen přepínáte presety (továrním řešením je například DigiTech GSP 1101 + ovladač DigiTech Control 2 ale lze to poskládat z jakéhokoliv miltiefektu s MIDI vstupem a nožního ovladače s MIDI výstupem).

Multiefekt před aparátem[editovat | editovat zdroj]

Další možnost je prostě celý multiefekt se všemi efekty zařadit před aparát. Toto je zcela korektní řešení, pokud máte například jednoduchý jednokanálový lampový zesilovač, nebo z jakéhokoliv důvodu nemáte zájem kreslit preampem zesilovače. Pak záleží jen na vašich preferencích, jestli mutiefekt přípojíte na vstup zesilovače a hrajete přes čistů kanál, nebo multiefekt připojíta až na Return efektové smyčky v aparátu.

Určitě je možné využít i v tomto případě preampu aparátu, jen modulační efekty nemusí dosahovat žádané kvality. Ale řada muzikantů volí toto řešení především kvůli jednoduchosti.

Multiefekt v efektové smyčce aparátu[editovat | editovat zdroj]

Méně obvyklé řešení, kdy celý multiefekt zapojíte do smyčky aparátu. V tomto případě nemusí znět ideálně zkreslující efekty nebo wah.

Kombinace analogových a digitálních efektů[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o často volené řešení, kde Wah a kreslítka jsou zpravidla analogová před vstupem do zesilovače. Ve smyčce zesilovače jsou pak jen digitálně efekty jako modulace, delay a reverb.

Stereo zvuk[editovat | editovat zdroj]

fórum http://hudebniforum.cz/kytarove-efekty/stereo-delay-ping-pong-cross-pan-delay-t8624.html