Příručka pro hudebníky/Stereo zvuk při živém hraní

Z Wikiknih

Stereo zvuk láká mnoho kytaristů především díky jeho prostorovosti, která umocňuje celkový výraz hry. Stereo zvuk lze s výhodou použít doma nebo ve studiu, kde je použití celkem snadné a nebude dále rozebíráno. Avšak u živých vystoupení už to není tak jednoznačné.

Před tím, než začnete řešit stereo výbavu pro Live hraní, pak je vhodné zvážit, jestli je to vůbec vhodné. Např. v kapele, kde jsou dva kytaristé, kteří většinu pasáží hrají to samé, není stereo příliš dobře použitelné. Propřípady, kdy jeden kytarista sóluje nebo používá různé ambientní zvuky a druhý hraje doprovod, pak už to má smysl větší. Stereo zvukem jedné kytary lze také efektivně suplovat průraznost zvuku dvou kytar.

Dále jsou uvedena možná řešení stereo zvuku při živém vystupování.

Stereo zvuk a maximální přenosnost[editovat | editovat zdroj]

Prakticky nejjednodušší je hrát pouze přes multiefekt se stereo výstupem a signál vést přímo do mixu ke zvukaři a do odposlechů.

Pak se opravdu může stát, že na koncert si nesete jen kytary a podlahový multiefekt. Je to opravdu pohoda a někteří muzikanti tak naživo opravdu hrají. Pokud je v kapele jen jedna kytara, je to poměrně dobře použitelné, ale když se vedle Vás postaví druhý kytarista s lampou, pak může nastat problém s průrazností zvuku z multiefektu.

Stereo zvuk a mono zesilovač[editovat | editovat zdroj]

Mnoho kytaristů by chtělo hrát stereo, ale zároveň by neradi přišli o skvělý zvuk a přenosnost, které jim poskytuje jejich lampové kombíčko. I lampové stereo zesilovače nejsou nejlevnější. I v tomto případě to jde, jen potřebujete kvalitní mikrofon a nejlépe odposlech.

Řešení spočívá v tom, že zesilovačem vytvoříte hotový nemodulovaný mono zvuk. Ten sejmete mikrofonem a vedete do efektu, který obstará stereo efekty, reverb, delay. Hotový zvuk pak pošlete do mixu a odposlechů.

Je to vskutku geniální řešení, když máte odposlech v přední části pódia a aparát vzadu. Pak se můžete volně přesouvat dle toho, jaký zvuk potřebujete zrovna slyšet.

Stereo zesilovač[editovat | editovat zdroj]

Jedná se asi o nejznámější řešení stereo zvuku.

Potřebujete:

  • koncový stereo zesilovač (nebo 2x mono zesilovače)
  • min. 2 reproduktory
  • 2 mikrofony na snímání zvuku

Zvuk za předzesilovačem aparátu proženete efektovým procesorem a stereo signál dále pošlete do dvou nezávyslých zesilovačů a reproduktorů. Výsledný zvuk je možno sejmout dvěma mikrofony.

Pro tento účel lze s výhodou použít rackové produkty. Další řešení představují kytarové hlavy se stereo koncem:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Fórum: