Příručka pro hudebníky/Kytara a PC

Z Wikiknih

Každý kytarista si chce nebo potřebuje něco nahrát. Co vše k tomu potřebujete, se dozvíte v tomto článku. Jsou zde rozebrány základní problémy a jak je řešit.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

kniha Kytara a počítač (Computer Press)

Programy pro práci se zvukem[editovat | editovat zdroj]

http://www.wavosaur.com/ http://audacity.sourceforge.net/?lang=cs

Latence[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o opoždění výstupního signálu na výstupu zvukové karty. Důvod jejího vzniku je, že software, který vytváří zkreslení, delay a podobné efekty, musí signál zpracovat, to trvá čas a signál se může velmi nepříjemně zpozdit.

K minimalizaci tohoto efektu se používají speciální ovladače. Nejrozšířenějši jsou ASIO a KX Drivery.

Ovladače pro reprodukci v reálném čase[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejpoužívanější ovladače patří ASIO (Audio Stream Input/Output)

Ještě je tu alternativa ASIO jako KX DRIVERY, které umí např. ze surroundu udělat 4x mono výstupy (vstup stereo se ale nemění). Také jako ASIO redukují latenci na použitelné minimum...

Pokud zvuk zkeslujete mimo PC (např. multiefektem), pak žádnou výkonnou zvukovou kartu a ASIO nepotřebujete. A to ani pro nahávání, ani pro cvičení.

Poznámka: Pokud používáte softwarevý efektový procesor, tak je zde vhodné připomenout, že i se slabou zvukovkou, která má velké zpoždění, se sice nedá cvičit v reálném čase, ale při ztlumení výstupu se dá i jakž takž nahrávat. Sice nebudete slyšet, co přesně zrovna hrajete, ale o to může být zajímavější výsledek. Nebo můžete signál rozdvojit a na jeden napíchnout nějaký efekt, aby to v reálném čase aspoň trochu kreslilo a vy nehráli úplně naslepo.

ASIO[editovat | editovat zdroj]

Normálně Windows používají sadu DirectX - pro zvuk je tam ovladač DirectSound

ASIO ovladač zaručí nízkou latenci (zpoždění) a to proto, že z cesty mezi zvukovou informací a zvukovkou vyřadí běžné ovladače DirectSound - tím přeskočí mnoho intermediálních aplikačních vrstev.

Hardwarová porpora ASIO[editovat | editovat zdroj]

Abyste docílili hraní přes softwarové efekty bez zpoždění, musíte mít zvukovou kartu, která má speciální ovladače (ASIO), které používá většina počítačových aplikaci pracujících v reálném čase. Ne každá karta tyto ovladače má. Potom hrajete se zpozděním několika desítek nebo stovek milisekund a to už se nedá. Karty, které tyto ovladače mají, dokáží hrát se zpožděním v řádu jednotek, maximálně desítek milisekund, což je už neznatelné.

Softarová porpora ASIO[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o náhradní řešení hardwarové podpory Pro "obyčejné" karty a karty integrované na základní desce, které v sobě nemají ASIO ovladače, pak existuje jakýsi ovladač ASIO for All (ASIO4ALL), který se dá volně stáhnout.

Vstupní impedance[editovat | editovat zdroj]

Linkový vstup zvukove karty má nízkou impedanci, kytara vysokou. Pokud tedy zapojíte kytaru rovnou do vstupu prijdete o dynamiku a spoustu výšek! Je nutne to nejak poopravit, aby nedochazelo k degradaci kytarového signalu. Dá se to vyřešit několika způsoby:

  • Koupit zvukovku s vysokoimpedančním vstupem

Např. SoundBlaster řady X-Fi, s externím panelem, který onen vysokoimpedanční vstup má.

  • Koupit tzv. DI box (Direct Box, Direct Input Box, ...), který upravuje impedanci a úroveň signálu a symetričnost zapojení. Některé DI boxy obsahují i simulaci reproboxu.
  • Mezi kytaru a PC se zapojí nějaké efektová krabička (např. BOSS), která je vypnutá (BOSS totiž u prevážné většiny modelů používá vstupní a výstupní aktivní prvek, který je i při bypass v činnosti a zajišťuje impedanční přizpůsobení).
  • Konektory pro sdružování impedance (jen jsem zahlídl, snad to k tom slouží)

např. konektory pro sdružování impedance značky Proel