Přeskočit na obsah

MS-DOS/Úvod

Z Wikiknih

MS-DOS je jednouživatelský operační systém firmy Microsoft. V osmdesátých letech se stal nejrozšířenějším systémem pro počítače IBM PC kompatibilní. Přestože byl již dávno nahrazen modernějšími systémy, poskytujícími uživateli více komfortu, i v současnosti můžeme nalézt aplikace, ve kterých nachází své uplatnění. Často z důvodu, že je stále potřeba spouštět starší program, který lze provozovat ve Windows jen s velkými obtížemi nebo vůbec (třeba účetnictví, ovládání průmyslového počítače a další). Svůj půvab má jistě i pro příznivce starých her pro tento systém.

Tato wikikniha si klade za cíl naučit vás s ním pracovat. Vycházet bude z nejpropracovanější verze MS-DOS, 6.22. Většina textu však bude platit, chcete-li se naučit ovládat:

  • starší verzi systému MS-DOS
  • zjednodušené verze systému 7.0 až 8.0 (které jsou součástí systémů Windows 95 až Windows Millenium)
  • další kompatibilní systémy (DR DOS, FreeDOS, PTS-DOS a další)
  • co se týká příkazů, mnoho jich funguje stejně nebo podobně v příkazovém řádku Windows řady NT (2000, XP, Vista, 7, ...)

Kniha předpokládá jen minimální znalosti ovládání počítače, nabyté třeba na jiném systému. Měli byste vědět alespoň co je soubor a adresář (v dnešní terminologii složka) a jak v systémech Microsoftu označujeme disky. Při práci je třeba myslet na to, že se jedná o systém bez podpory více uživatelských účtů. Jde také o systém jednoúlohový. To znamená, že nemůžete pracovat s více programy najednou. V praxi se sice setkáváme s tzv. rezidentními programy, které jakoby běží na pozadí za právě používaným programem, nejde ale o plnohodnotný multitasking.

Konvence zápisu

[editovat | editovat zdroj]

Vstup a výstup jsou v textu označeny a neproporcionálním písmem. To, co píše uživatel, je psáno tučně. Výstup počítače je psán standardním písmem:

C:\>dir *.exe

Někdy je výhodnější ukázat, co se děje na obrazovce. I tady platí, že vstup je psán tučným písmem, výstup obyčejným:

C:\>cd msdos
Invalid directory

Klávesy jsou označeny takto: ENTER, BACKSPACE, F3