Máme doma morče/Zdraví

Z Wikiknih

Péče o drápky[editovat | editovat zdroj]

Morčata v zajetí zpravidla nemají moc příležitostí k pohybu po drsném povrchu a proto jim přerůstají drápky na nohou. Přerostlé drápy způsobují po nějakém čase nevratné zkřivení prstů a nakonec znemožnují zvířátku pohyb. Je proto potřeba pravidelně kontrolovat délku drápů a přistřihovat je. Lidské pedikůrní nástroje nejsou příliš vhodné. Dobře se osvědčují jednoduché speciální kleštičky na drápy, běžně prodávané v obchodech pro chovatele.

V části drápku je kanálek, který jej vyživuje. Pokud má morče drápek průhledný, lze jej snadno vidět. Jeho délka se liší podle velikosti morčete a frekvence zastřihování, obvykle není delší než 4 mm. Pokud se stane, že při stříhání zasáhneme kanálek, poznáme to podle krvácení z drápku. Necháme morče na čisté podložce, dokud se krvácení nezastaví a pak několik dnů kontrolujeme, zda nedošlo k zánětu.

Péče o zuby[editovat | editovat zdroj]

Jako všem hlodavcům, dorůstají i morčeti neustále přední zuby. Je jim proto potřeba dávat materiál o který si je mohou obrušovat. Většinou se pro tento účel používá sušený chléb. Údajně lze použít i větévky ovocných stromů. To zpravidla stačí.

Pokud zuby přerostou, zvíře nemůže kousat, hladoví a je třeba vyhledat veterináře.

Péče o srst[editovat | editovat zdroj]

Při pobytu venku nebo s nakaženými zvířaty se morčata mohou nakazit kožními parazity, čmelíky. Občas se u nich také může vytvořit kožní plíseň, zejména při nedostatečném čištění kotce. Ve všech případech, kdy pozorujeme změny v srsti, konzultujeme veterináře či zkušenější chovatele.