Máme doma morče/Strava

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Morče ve venkovním výběhu pojídající list pampelišky

Morče je býložravec, základ jeho stravy by tedy mělo tvořit seno či čerstvá tráva. Morčata, stejně jako lidé, nedokáží syntetizovat vitamín C. Proto je nutno stravu obohacovat ovocem a zeleninou. Můžeme mu také dopřát koupené předpřipravené krmné směsi pro hlodavce, ale rozhodně bychom neměli krmit morče jen těmito. Nedoporučuje se krmit například ořechy, po kterých morčata tloustnou.
Pozor: Přechod z trávy na seno a obráceně, musí být pozvolný! Morčata ho sice snášejí o poznání lépe než králíci, ale i tak je zbytečné riskovat zdravotní komplikace (průjem, zácpa).

Morče je hlodavec a potřebuje si tedy obrušovat zuby. Proto mu musíme dopřát něco tvrdého na okusování. Většinou postačí kus tvrdého chleba, můžeme však použít i kus větve, nejlépe z nějakého ovocného stromu. Nezapomeňte však zuby pravidelně kontrolovat. Má-li morče problémy s přerůstáním zubů, bude možná potřeba je pravidelně zastřihovat.

Nezapomeňte také svému morčeti zajistit stálý přístup k čisté vodě. Ideální je napaječka, můžete však použít i kameninovou misku. Počítejte však s tím, že v případě misky budete muset vodu měnit o něco častěji.