Máme doma morče/Strava

Z Wikiknih
Morče ve venkovním výběhu pojídající list pampelišky

Morče je býložravec, základ jeho stravy by tedy mělo tvořit seno či čerstvá tráva. Morčata, stejně jako lidé, nedokáží syntetizovat vitamín C. Proto je nutno stravu obohacovat ovocem a zeleninou.www.zakrslykralicek.cz/zelenina Můžeme mu také dopřát koupené předpřipravené krmné směsi pro hlodavce, ale rozhodně bychom neměli krmit morče jen těmito. Nedoporučuje se krmit například ořechy, po kterých morčata tloustnou.
Morčata také nesmí obiloviny, stejně jako králík. Pozor: Přechod z trávy na seno a obráceně, musí být pozvolný! Morčata ho sice snášejí o poznání lépe než králíci, ale i tak je zbytečné riskovat zdravotní komplikace (průjem, zácpa).

Morče je hlodavec a potřebuje si tedy obrušovat zuby. Proto mu musíme dopřát něco tvrdého na okusování. Většinou postačí větve, avšak je určitý seznam větví které morčata nesmí.Stejně jako u zeleniny, morče nesmí stejné druhy jao králík [1] Nezapomeňte však zuby pravidelně kontrolovat. Má-li morče problémy s přerůstáním zubů, bude možná potřeba je pravidelně zastřihovat.

Nezapomeňte také svému morčeti zajistit stálý přístup k čisté vodě. Ideální je napaječka, můžete však použít i kameninovou misku. Počítejte však s tím, že v případě misky budete muset vodu měnit o něco častěji.