Přeskočit na obsah

Máme doma morče/Co je dobré vědět před pořízením

Z Wikiknih

Před pořízením[editovat | editovat zdroj]

O přijetí nového člena rodiny se musí uvažovat dlouho. Je toho tolik na přemýšlení. Morče totiž není hračka, při správné péči se dožívá až 8 let a má docela velké nároky na péči. A proto je nutno zvážit tyto věci:

Čas[editovat | editovat zdroj]

První věcí, kterou bychom si měli uvědomit před pořízením morčete je, kolik času jsme ochotni a hlavně reálně schopni zvířeti věnovat. Jsme-li schopni věnovat morčeti čas potřebný k zajištění jeho základních potřeb (krmení, údržba ubikace), avšak nebudeme-li mít dost času dělat morčeti společnost, je to problém. Samozřejmě to nejde vyřešit tím, že budeme mít více morčat s myšlenkou ¨oni se nějak zabaví¨ . Jak už bylo řečeno, morče má nároky na péči. A tím je i čas. Jedna z věcí je, že když už si morče pořídím, každý den, alespoň na chvilku, sedím u jeho klece. Buď ho hladím, nebo mu mohu dát okousat nějaký kousek zeleniny. Ale to už je věc ochočení. Avšak já doufám, že morče nekupujete třeba svému dítěti či jen tak. Morčeti je nutno dát každý den svůj čas a pečovat o něj s láskou. Jeho nároky na čas tudíž nelze jen tak odbýt.

Další věc je dovolená. Věřím, že i Vy určitě jednou či vícekrát za rok někam vyrazíte. Na víkend či na týden. Ale i kdyby to bylo jen na jednu noc, morčeti nestačí dát ¨zásoby¨ a odjet. Vyžaduje to sehnat hlídání. Pokud toho nejste schopni, morče si nepořizujte.

Další věc je i jeho dlouhověkost. Samozřejmě že existují morčata, která se dožijí i 10 let. (Mám vlastní zkušenost. ) A pokud nejste schopni o něj více jak 6 let pečovat, bohužel nejste dobrý adept na majitele morčat.

Postoj ostatních členů domácnosti[editovat | editovat zdroj]

Obzvláště pro děti platí, že by svůj záměr měli nejprve konzultovat s rodiči. Může z toho totiž vzniknout nevědomost a tudíž i špatná péče. Ale to platí i u dospělích. Také bychom neměli pořizovat morče jen proto, že dítě neustále škemrá a prosí. Dostaneme se totiž do stejné situace - nevědomost a špatná péče.

Dalším problémem jsou samozřejmě alergie na zvířata či srst nebo hrůza. Vše je tudíž dobré nejdříve zvážit a promyslet

Místo[editovat | editovat zdroj]

Již před pořízením bychom měli mít též vyřešenou otázku, kde bude morče bydlet. O tomto více viz Ubytování.

Koupě[editovat | editovat zdroj]

Možnosti koupi[editovat | editovat zdroj]

Ne! Tady morče nekupujte[editovat | editovat zdroj]

TATO STRÁNKA JEŠTĚ NENÍ HOTOVÁ