Máme doma morče/Co je dobré vědět před pořízením

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Před vlastním pořízením morčete bychom měli zvážit případné problémy s jeho chovem spojené. Jedná se o následující:

Čas[editovat]

První věcí, kterou bychom si měli uvědomit před pořízením morčete je, kolik času jsme ochotni a hlavně reálně schopni zvířeti věnovat. Jsme-li schopni věnovat morčeti čas potřebný k zajištění jeho základních potřeb (krmení, údržba ubikace), avšak nebudeme-li mít dost času dělat morčeti společnost, můžeme tento problém vyřešit pořízením dvou jedinců (viz Soužití více jedinců).

Obzvláště cestujeme-li často do zahraničí, měli bychom mít dopředu vyřešenou otázku, kdo se o zvíře postará v době naší nepřítomnosti.

Je dobré pamatovat i na to, že na rozdíl od potkana či křečka je morče relativně dlouhověké. Může se dožít šesti až osmi let.

Postoj ostatních členů domácnosti[editovat]

Obzvláště pro děti platí, že by svůj záměr měli nejprve konzultovat s rodiči. Ostatní by pak zejména měli zvážit, zda někdo z rodiny netrpí alergií na srst či panickou hrůzou z hlodavců.

Místo[editovat]

Již před pořízením bychom měli mít též vyřešenou otázku, kde bude morče bydlet. O tomto více viz Ubytování.

Koupě[editovat]

Když už jsme tedy zvážili všechna pro a proti a zvítězila-li myšlenka morče pořídit, můžeme vyrazit do nejbližší prodejny domácích mazlíčků. Máme-li v okolí někoho, kdo má s chovem morčat zkušenosti, nebude vůbec na škodu vzít ho s sebou.

A na co si při výběru dávat pozor, chceme-li si pořídit morče zdravé, které nám přinese více radosti než starostí?

  • Vybíráme si nejlépe mládě starší 5 týdnů a mladší dvou měsíců. To samozřejmě laik těžko pozná, takže je dobré vyvarovat se příliš male působícím morčatům (patrně mladší 5 týdnů, matce předčasně odebraná) a stejně tak velkým, obzvláště pěkně vykrmeným (ve skutečnosti nejspíš březí samice) morčatům.
  • Morče by mělo působit zdravým dojmem. Než si nějaké vyberete, pozorujte chvíli jeho chování. Sedí-li apaticky v koutku, určitě si ho nepořizujte.
  • Zkontrolujte jeho zdravotní stav. Rozhodně nekupujte morče, které má průjem, vypadává mu srst či má olysalá místa, výtok z očí či nosu, strupy okolo tlamičky. V případě, že na vás více jak jedno morče nepůsobí zdravým dojmem, pořiďte si ho raději v jiné prodejně.

Za zvážení též stojí koupě morčete přímo od chovatele. Jsou to vesměs nadšenci (chovem morčat se u nás zbohatnout nedá), takže je větší záruka, že morče vyrostlo v harmonickém prostředí a netrpí chorobami. Navíc tak lze získat morče s (neoficiálním) rodokmenem. Specializované stránky s inzercí chovatelů naleznete snadno na internetu.