Přeskočit na obsah

Linux/Kompresní utility

Z Wikiknih
(přesměrováno z Linux:Kompresní utility)

http://www.gzip.org/

Je nejrozšířenější a nejosvědčenější kompresní utilita v rámci unixových systémů. První veřejně vydanou verzi 0.1 utility gzip ( 31. říjen 1992 ) naprogramovali Jean-Loup Gailly a Mark Adler, jako open source alternativu ke komprimační utilitě komerčního unixu compress. Jejím omezením však je, že kompresi lze použít pouze na jeden celistvý blok dat. Proto se gzip používá vždy v kombinaci s nějakou archivační utilitou.

http://www.bzip.org/

Díky Burrows-Wheeler kompresnímu algoritmu a Huffmanovu kódování má bzip2 lepší kompresní poměr než gzip. První verze 0.15 byla vydána r. 1996 ale výrazněji se bzip2 začal šířit až kolem r. 2000. Od r. 2004 jej začala používá jako výchozí kompresní utilitu pro zdrojové balíky linuxová distribuce Ubuntu.

Stalo se mi, že vytvořený archiv, který obsahoval větší prázdné soubory (obrazy disků) nešel znovu rozbalit, nicméně přes utilitu bzip2recover by měla jít přinejmenším část dat zachránit. Je však otázkou, jak si s těmito daty pak poradí zálohovací utilita.

http://tukaani.org/xz/

Má ještě lepší kompresní poměr než bz2, ale jeho nevýhodou je pomalá komprese. Dekomprese je však svižnější než u bzip2. Poslední verze archivační utility tar již podporují parametr --lzma díky kterému lze tuto kompresi použít rovnou při archivaci.

Stejně jako všechny výše zmíněné kompresní utility má tu nevýhodu, že neumí pracovat vícevláknově. Tj. máte-li k dispozici v systému více než jedno jádro, tak stejně zatíží pouze jenom jedno. Vícevláknová komprese a dekomprese znamená především zkrácení času nezbytného pro provedení zálohy. Proto jeho nástupce, komprimační utilita xz je navržena tak aby vícevláknovou kompresi zvládla. Prozatím je však pouze ve stádiu vývoje.

http://www.7-zip.org/

Je univerzální kompresní utilita, která umožňuje používat různé typy kompresí (lzma, bzip2, aj.) ale navíc..

  • umí pracovat vícevláknově, což je výhodné při vyšším počtu procesorů
  • umí archív zaheslovat
  • umí vytvořit samorozbalovací archív
  • existuje ve variacích pro nejrozšířenější platformy - Linux, MS Windows, Mac OS X, aj.
záloha
tar cf - adresar | 7za a -si /cesta/k/adresa.tar.7z
obnova zálohy
7za x -so adresar.tar.7z | tar xf -

Nevýhodou 7z je, že není příliš rozšířený na jiných OS a musí se doinstalovat.