Přeskočit na obsah

LaTeX/Instalace

Z Wikiknih

Především je vhodné podotknout, že pokud si chcete LaTeX jen vyzkoušet, nemusíte si ho instalovat, protože existují možnosti vyzkoušet jej online z webového prohlížeče. Řada různých populárních webů (mj. wikisoftware MediaWiki, na které je postavena Wikipedie), podporuje přinejmenším zápis matematických vzorců v LaTeXu, takže pokud vás k LaTeXu přivedla možnost pěkné matematické sazby, můžete začít odtud. Kromě toho existují i další webová řešení, z nichž některé nabízejí sazbu celých dokumentů.

Distribuce[editovat | editovat zdroj]

Logo distribuce TeX Live

TeX i jeho nadstavby byly naprogramované velmi přenositelně a jsou proto dostupné pro většinu platforem. Obvykle se instalují v rámci takzvaných distribucí, v rámci kterých jsou jejich různé součásti (fonty, makra, ...) zabaleny do takzvaných balíčků, z kterých si každý uživatel může stáhnout a nainstalovat právě ty, které potřebuje. LaTeX je z hlediska těchto distribucí jen jedním z důležitých balíčků s makry.

Mezi nejpopulárnější distribuce patří TeX Live, který funguje na Linuxu, operačních systémech z rodin BSD (včetně Mac OS X) i na Microsoft Windows.

Pokud chcete instalovat TeX Live na Linux, pak pravděpodobně můžete instalovat TeX Live přímo pomocí distribučního balíčkovacího systému.

Webová řešení[editovat | editovat zdroj]