Kybernetická suverenita prakticky

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

poskytuje vodítko, jak při uspokojování kybernetických potřeb nepřicházet o suverenitu, ať již jste jednotlivec, organizace nebo firma. Vzhledem k šíři - prakticky každá oblast má svůj odraz v digitálním světě, různým nárokům na "dobré" řešení a vnímání bodu zlomu do nepřijatelné závislosti, zde hledejte a společně dokumentujme možnosti a principy, nikoliv "jedinou pravdu".

Téma úzce souvisí s kybernetickou bezpečností a soukromím, ale ty by si zasloužily spíše samostatné pojednání, proto jsou zde upozaděny[pozn. 1].

Závislost

Závislost libovolné formy je přirozený a z principu nutný jev, problematickou se stává, až když začne být vnímána jako omezující případně dokonce zneužitelná. Typicky vámi využívané je výrazně zdraženo, přestane být poskytováno či dále rozvíjeno, nebo s časem zastará, případně se změní vaše potřeby. Obvyklé příčiny závislosti obsahuje následující tabulka

příklad prevence poznámka
data standardy
integrace
legislativa
množství uživatelů "sociální" sítě, SW
náklady prvotní pořízení + průběžné
smlouvy
unikátnost/inovativnost
znalosti

Plíživou a přitom radikální ztrátou soukromí umožňuje kumulace služeb, která se dobře demonstruje na společnosti Google. Máte-li u ní např. e-mailový účet, získá přehled o využívaných službách (typicky e-mailové ověření registrace). Díky přístupu do pošty je známa vaše IP adresa a tudíž lze spárovat s navštívenými weby (využívají-li GA). Stejně tak jste odevzdali své biometrické údaje spolu s údaji o okolí, pokud jste využili videohovor nebo hlasové služby (hlasové ovládání, vyhledávání, zápis). Připočítejme ještě údaje o poloze, kalendář akcí, seznam kontaktů, a to obzvlášť, máte-li mobil s Androidem. Stejně tak co jste vyhledávali nebo překládali, s kým komunikujete (e-maily, IM, ..) a na co se rádi díváte či posloucháte. Textové, obrazové a další výstupy vaší práce jsou už jen třešinkou na dortu. Realita permanentního odposlechu případně obrazového snímání je s otazníkem. Každopádně Orwell dost fantazie neměl..🤔 [1][2][3]

Poznámky[editovat]

 1. Čas ukáže, kolik se toho sejde. Zatím sem píšme i související témata.

Reference[editovat]

 1. Poslouchá nás Google? Co všechno ví a jak ho vypnout? - SvětAndroida. Svět Androida [online]. 2019-06-17 [cit. 2020-11-19]. Dostupné online. (cs-CZ)
 2. POLESNÝ, David. Google vás sleduje. Zjistěte si, co všechno o vás ví. Živě.cz [online].  [cit. 2020-11-19]. Dostupné online. (cs)
 3. NEUVEDENO. Co o vás ví Google? Udělejte si test. ČT24 [online]. Česká televize, před 2014-12-11 [cit. 2020-11-19]. Dostupné online.

zbytky/k zapracování[editovat]

 • Principy
  • velmi často hledáme kompromis mezi suverenitou a "dobrým" řešením. Soupis požadovaných vlastností s mírou jejich potřebnosti velmi pomůže (měli by jej vytvořit nejméně dva lidé s hlubší znalostí více než jednoho produktu)
  • prohlížeč (mobil x fotograf)
  • problém exkluzivní přístup