Přeskočit na obsah

Kurz programování v C/Funkce

Z Wikiknih

FUNKCE[editovat | editovat zdroj]

Funkce jsou základní částí jazyka C. Nejzákladnější funkce jsou main() , printf() , scanf(). Popis funkcí je definovaný normou ANSI C. Tyto funkce jsou obsaženy ve standardních knihovnách.

DEFINICE FUNKCE[editovat | editovat zdroj]

navratovy_typ jmeno ([parametry])
{
       telo funkce 
}

Jméno funkce slouží k jejímu identifikování. Při volání funkce v programu musíme uvést za funkcí kulaté závorky, a to i tehdy, když funkce nemá žádné argumenty. Samotné jméno funkce bez závorek totiž reprezentuje adresu v paměti, kde funkce začíná.

Parametry funkce jsou očekávaná data, která bude funkce zpracovávat. Každý parametr má své jméno a musí být určen jeho datový typ. Pokud funkce nemá žádné parametry, uvádí se v závorkách slůvko void. Pokud je jich více než jeden, oddělují se čárkou.

Funkce má jednu návratovou hodnotu. Její typ se uvádí před názvem funkce. Například funkce main() má vždy návratovou hodnotu typu int. Pokud nechcete, aby funkce vracela nějaká data, jako návratovou hodnotu uveďte void. Funkci lze ukončit pomocí příkazu return, za který se uvádí hodnota nebo výraz, jehož výsledek se stane návratovou hodnotou funkce. Pokud funkce žádnou návratovou hodnotu nemá, uvádí se return bez hodnoty nebo výrazu. Pokud funkce má návratovou hodnotu, je použití return povinné.