Přeskočit na obsah

Kurz programování v C/Co potřebujeme

Z Wikiknih

Textový editor[editovat | editovat zdroj]

Potřebujeme nejenom programátorského ducha, ale také mnoho času..:)

Mimo to potřebujeme nějaký operační systém (Linux, Windows, MAC), ve kterém budeme psát zdrojový kód a následně jej budeme zpracovávat - kompilovat. Na psaní zdrojové kódu by nám stačil jednoduchý poznámkový blok, ale bylo by to velice nepraktické. Dnes existuje spousta programů na usnadňování práce (vyznačování tagů, odsazení...). Za zmínku stojí programy Gedit, gVim, Notepad++, PSPad a mnoho dalších. Dále můžeme využít různých programovacích studií, které nám mohou také velice usnadnit práci.

Linux[editovat | editovat zdroj]

K psaní můžete použít výše popsané programy, některé z nich bývají samotnou součástí systému. Kompilace je zde o něco jednodušší než ve Windows, stačí nám k tomu pouze terminál.

Windows[editovat | editovat zdroj]

Kompilátor MinGW nebo CygWin...(moje doporučení)

MinGW[editovat | editovat zdroj]

MinGW (dříve mingw32, Minimalist GNU for Windows) je v informatice kompilátor GCC a GNU Binutils, kterými je možné vytvořit nativní aplikace pro platformu Microsoft Windows (buď přímo ve Windows nebo jako křížový překladač, čímž usnadňuje portování). Obsahuje množinu volně šiřitelných hlavičkových souborů pro Windows API. Součástí MinGW jsou rozšíření pro běhovou knihovnu Microsoft Visual C++ pro podporu C99.

Hlavní vlastností MinGW (která nemusí být Open Source uživatelům zpočátku jasná) je, že nevyužívá standardní knihovnu GNU libc, ale snaží se využívat přímo knihovnu MS C Runtime Library (MSVCRT). Výsledkem jsou tedy nativní programy (na rozdíl od projektu Cygwin). Pro jazyky jiné než C používá MinGW GNU knihovny (např. GNU libstdc++ pro C++).

CygWin[editovat | editovat zdroj]

Cygwin je kolekce free software programů, napodobujících pod Microsoft Windows chování unixových systémů. Nástroje byly původně vyvinuty společností Cygnus Solutions, jejich hlavním cílem je umožnit portování programů napsaných pro POSIXové operační systémy (což jsou kromě Unixů i systémy rodiny BSD a Linux) na Windows s minimem úprav. Cygwin nyní spravují zaměstnanci firem Red Hat, TimeSys a dalších. Někdo to prachsprostě zkopíroval a nedal si s tím žádnou práci!!

Cygwin se skládá z knihovny implementující POSIXová systémová volání pomocí systémových volání Win32, GNU nástrojů pro překlad (GCC, GDB, binutils, aj.) a programů ekvivalentních obvyklým unixovým aplikacích. Na Cygwin byla již portována většina svobodně šiřitelných programů, včetně X Window System, KDE, GNOME, Apache a TeXu. Démony (např. inetd, sshd, Apache) lze instalovat a spouštět jako standardní služby systému Windows, který pak může fungovat jako téměř plnohodnotný unixový nebo linuxový server.

Všechny programy se instalují pomocí instalátoru Cygwin, který automaticky stahuje potřebné balíky z Internetu a dovoluje i jejich aktualizaci nebo odebírání. Mezi prostředím systému Windows a vnitřním „Unixem“ jsou vzájemně mapovány uživatelské účty a souborové systémy (včetně ACL, symlinků a přístupu do registru Windows přes adresář v procfs).