Přeskočit na obsah

Kondiční běh/Na co si dát pozor

Z Wikiknih

Běh je sice vcelku bezpečný a nenáročný sport, i přesto s sebou přináší určitá úskalí na která je nutné dávat si pozor.

Auta[editovat | editovat zdroj]

Nejlepší způsob, jak se vyhnout případnému střetu s autem je běhat tam, kde žádná auta nejezdí. Jste-li okolnostmi nuceni běhat v místech s automobilovým provozem, držte se dvou zásad

  1. Běhejte po levé straně, tj. proti směru jízdy vozidel. Přijíždějící auto tak zpravidla zavčasu uvidíte a v případě nutnosti budete mít čas uskočit například do příkopu.
  2. Buďte vidět! Používejte světlé, kontrastní oblečením, nejlépe s reflexními nášivkami. Vhodné je použít také připínací blikací světlo, které připevníte např. k rukávu pravé ruky (tj. té blíž k silnici).

Opuštěná místa[editovat | editovat zdroj]

Zejména ženám a dívkám se doporučuje, aby samotné neběhaly na opuštěných, potencionálně nebezpečných místech (nepříliš navštěvované parky, jejich odlehlé části, opuštěná místa poblíž vybydlených domů či hospod 4. cenové kategorie atp.).

Případným nepříjemnostem se dá nejlépe vyhnout běháním ve skupině či poblíž skupiny jiných běžců. Jste-li majiteli psa (obzvláště jedná-li se o nějaké větší plemeno), můžete běhat s ním a jestliže psa nevlastníte, můžete se vyzbrojit např. Kesrem (u něj je ovšem riziko, že ho případný útočník použije proti vám), nebo příručním alarmem (to je taková černá krabička, ze které trhnutím za provázek vytrhnete malý kolíček a dokud se ten nevrátí zpátky, tak to hrozně rámusí :-).

Pády[editovat | editovat zdroj]

Obzvláště běháte-li v neznámém terénu nebo v zimě, dobře se koukejte kam šlapete. Běháte přeci především pro radost a zdraví, tak je lepší občas trochu zpomalit, než pak ležet pár týdnů v nemocnici se zlomenou nohou.

Psi[editovat | editovat zdroj]

Objevuje se stále více míst, kde je povolen volný pohyb psů. Je sice pravda, že i na takovém místě majitel za psa plně zodpovídá, ale stejně je to pořád Vaše noha, které potenciálně může hrozit psí kousnutí. Psovi neutečete, jestliže tedy vidíte nebo slyšíte, že se k Vám blíží pes, jehož úmysly jsou nejisté, raději zastavte a otočte se čelem k němu. Pes dává najevo, že si chce hrát více nebo méně výrazným pohybem hlavy nahoru a dolů. Bývá tomu tak ve většině případů, přesto ale kontakt se psem nebývá úplně žádoucí. Často hra končí zabahněním běžce a zbytečným (a pro psa nepochopitelným) vyhubováním psovi ze strany pána.

Pokud se po vašem zastavení také zastaví, nastraží uši a obecně lze z jeho postoje a chování vycítit agresivitu, rozhodně nepokračujte dál v běhu a nepropadejte panice. Případný útok z psí strany na dospělého člověka je pravděpodobně nebezpečnější pro samotného psa než pro člověka. Pes na vás nebude útočit, pokud mu k tomu nedáte skutečný důvod (vstup na cizí teritorium, konflikt s pánem, útočné chování vůči psovi). Obvykle stačí být vůči psovi netečný, nedat najevo strach a pokračovat chůzí ve svém směru.

Snížená viditelnost[editovat | editovat zdroj]

Za snížené viditelnosti běhejte pokud možno jen tam, kde to opravdu znáte. A rozhodně nezapomínejte na to nejdůležitější – být vidět a pořádně koukat na cestu.

Zdravotní komplikace[editovat | editovat zdroj]

Běh může být provázen celou řadou různých zdravotních komplikací. Naprostou většinu z nich si běžec zapříčiní sám, ať už přílišným zatěžováním organizmu, či nevhodným vybavením. Abyste mohli zdravotním komplikacím účinně předcházet, je dobré seznámit se s nimi.

Zde naleznete nejčastější zdravotní komplikace, rady jak jim předcházet a jak je léčit: