Jak posílat hromadné maily z tabulky adres

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Motivace[editovat]

Někdy máme k dispozici tabulku mailových adres v nějakém tabulkovém procesoru (třeba Excelu) a chceme na ně hromadný e-mail.

Tento návod nám ukáže, jak ze sloupce v tabulce adresy vydolovat ve formátu:

adam@ldl.cz, barbora@kds.cz, cyril@idi.cz, ...

Je ale velmi podstatné tyto adresy uvést nikoli v sekci "To:", ale "Bcc:", tedy jako skrytou kopii. To zajistí, že se příjemcům nezobrazí adresy ostatních, čímž se zajistí jejich soukromí a omezí se šíření spamu.

Tento návod je univerzální, funguje jak na Windows, tak na Linuxu; jak v MS Office, tak v OpenOffice či KOffice a podobně.

Postup[editovat]

Příprava sloupce s adresami[editovat]

Předpokládejme, že požadované adresy jsou uložené v nějakém sloupci v tabulkovém procesoru. Tento sloupec můžeme celý označit a pomocí Ctrl+C a Ctrl+V jej zkopírovat jako první sloupec (A) do nového prázdného sešitu:

Krok 1

Teď je třeba vlézt do sloupce od něj vpravo (B) a do prvního políčka (B1) napsat obyčejnou mezeru: " ".

Označme políčko a za malý čtvereček v rohu ho roztáhněme směrem dolů, podél celé výšky sloupce s adresami. Tím se zkopíruje do všech pokrytých políček. Za každým políčkem s adresou bude další políčko obsahující mezeru.

Uložení souboru[editovat]

Uložíme tento nový soubor ve formátu CSV, tedy jako adresy.csv.

Krok 2

Přejmenujme soubor adresy.csv na adresy.csv.html.

Získání adres na jediném řádku[editovat]

Díky druhému sloupci s mezerami to ty adresy v souboru krásně oddělí čárkami (můžeme se přesvědčit otevřením v Notepadu). Jenom budou každá na jiném řádku. To odstraníme tím, že ten soubor otevřeme ve webovém prohlížeči, který ty řádky před vypsáním sloučí:

Krok 3

Adresy jsou tady, krásně oddělené čárkou!

Takto je můžeme překopírovat do "Bcc" políčka v odesílaném mailu. Příjemci o tom sice nebudou vědět, ale kdyby věděli, určitě by vám za tuto trochu práce byli vděční!