Jak na zahradu/Pokojové rostliny/Péče o pokojové rostliny

Z Wikiknih

Zalévání[editovat | editovat zdroj]

Walther Firle (1896)

K zalévání rostlin je nejvhodnější dešťová voda. Voda z vodovodu není obvykle problém, obsahuje však vyšší podíl vápníku, což některé rostliny špatně snáší (může například docházet ke žloutnutí listů azalek). Vápenaté soli se rovněž sráží na povrchu půdy nebo i květináče.

Množství vody, potřebné pro každou rostlinu se liší podle jejího druhu, teploty vzduchu i ročního období. Pokojové rostliny spíše než suchem trpí nadměrným zaléváním, které je velmi častou příčinou jejich odumírání. Obecně je potřebná větší zálivka v době růstu a kvetení (jaro, léto), zatímco na podzim a v zimě by měla být slabší. Větší spotřebu vody mívají rostliny se širokými listy než druhy s malými a úzkými listy. Přírodním podmínkám je bližší bohatší zálivka jednou týdně než každodenní příděl malého množství vody. V období růstu je potřebné zálivku pravidelně doplňovat vhodným hnojivem.

Rostliny s vysokými lodyhami je možné zalévat přímo na povrch půdy v květináči. Přisedlým rostlinám, rostoucím z nízkého trsu či hlízy svědčí spíše zálivka do misky pod květináčem, odkud se voda do zeminy nasákne. Přímé zalévání do květníku však může způsobit hnilobu kořenového krčku. Podobně není zalévání shora prospěšné ani pro rostliny, jejichž listy pokrývají jemné chloupky. Specifické je zalévání broméliovitých - listy vytvářejí jakousi cisternu, kam je možné dešťovou vodu nalít.

V případě delší nepřítomnosti, kdy není možné rostliny zalévat, je vhodné vytvořit jednoduchý systém automatické závlahy: Květináče postavit kolem vědra naplněného vodou a umístěného na menším soklu (například na dvou cihlách). Do půdy v každém květináči vložit knot, na jehož druhém konci je uvázaný kamínek, ponořený do vědra s vodou. Knot nasává vodu a udržuje půdu v květináčích dostatečně vlhkou. Spotřebu vody lze navíc významně snížit odsunutím rostlin od oken (mimo přímý sluneční svit) či odstraněním všech květů a poupat.

Silně vyschlou rostlinu lze zachránit ponořením celého květináče do vodní lázně. Květináč stačí umístit do hluboké nádoby, která se naplní vodou až do úrovně povrchu zeminy v květináči. Dostatečného nasáknutí vodou je dosaženo tehdy, když se na povrchu vody přestanou dělat bublinky. Pak je třeba květináč vyndat a nechat drenážními otvory odtéct přebytečnou vodu.

Dobře patrné průduchy k dýchání na listu ostrolistce (Cunninghamia)

Rosení[editovat | editovat zdroj]

Některé pokojové rostliny pocházejí z oblastí s vysokou vzdušnou vlhkostí, proto jim vyhovuje zvlhčování vzduchu rosením. To dokáže zmírnit také nepříznivý vliv ústředního topení, které vzduch v místnosti nadměrně vysušuje. Během horkého léta se doporučuje každodenní rosení.

Čistota listů[editovat | editovat zdroj]

Listy slouží rostlinám k dýchání i přijímání vzdušné vlhkosti. Proto musí být udržovány v čistotě, a to z obou stran. Taková péče je důležitá především ve vytápěných a zaprášených místnostech. K čištění se doporučuje rosení listů jednou měsíčně. Velké listy lze otřít vlhkým hadříkem. Méně choulostivé rostliny je možné v teplejších ročních obdobích vystavit i mírnému dešti.

Listům s jemnými chloupky (například u africké fialky) voda příliš nesvědčí, což se projevuje vznikem skvrn. Takové listy je proto lepší oprášit jemným štetečkem.

Přesazování[editovat | editovat zdroj]

Takto rozrostlé kořeny již potřebují větší květináč

Rostliny je třeba přesadit do větší nádoby, pokud již kořeny zcela vyplnily prostor květináče a vyčerpaly všechny živiny. Takové rostliny obvykle přestávají růst nebo je jejich růst výrazně zpomalený. Zemina v květináči také rychle vysychá, a to i přes časté zalévání. Navíc mohou kořeny prorůstat drenážními otvory květníků.

Obvyklé je přesazování jednou za rok, nejlépe na jaře nebo začátkem léta. Starší, vzrostlé květiny mohou být přesazovány jen jednou za dva až tři roky nebo i méně často. Vzhledem k tomu, že již výrazně nerostou, lze je přesadit i do stejně velkého květináče nebo jen vyměnit zeminu. Větší květináč je potřeba jen v případě, že je prostor z velké části vyplněn propletenými kořeny.

Zemina musí obsahovat dostatečné množství všech potřebných živin (dusík, fosfor, draslík), a to ve správném poměru. Neměli by v ní být přítomni škůdci ani žádné choroboplodné zárodky (doporučuje se sterilizace zeminy). Substrát obvykle tvoří humózní půda, vláknitý materiál (nejčastěji rašelina) a písek.

Postup přesazování:[editovat | editovat zdroj]

  • Květinu vyjmout ze stávajícího obalu - rostlinu uchopit jednou rukou za bázi (báze) stonku a dlaní přitom přikrýt zeminu, druhou rukou květináč otočit dnem vzhůru a rostlinu vyjmout (pokud pevně drží, lze poklepat květináčem například o hranu stolu)
  • Z kořenového balu odstranit část zeminy a uvolnit kořeny (nesmí dojít k poškození kořenů)
  • Pečlivě vymýt původní nebo nový květináč k odstranění choroboplodných zárodků
  • Nové keramické květináče namočit alespoň na 12 hodin do vody, aby nesály vlhkost ze substrátu
  • Větší drenážní otvor květníku překrýt plochým střepem, který zabraňuje vyplavování zeminy, ale umožní odtok vody; menší otvory není třeba překrývat
  • Květináč naplnit substrátem asi do výšky 3-5 cm
  • Na substrát postavit rostlinu do středu květináče tak, aby se báze stonku nacházela asi 1,5 cm pod úrovní květináče.
  • Jednou rukou přidržovat květinu a současně ji druhou rukou obsypávat substrátem až do úrovně okraje květníku
  • Květníkem poklepat o podložku, aby zemina dobře slehla, případně substrát dosypat, poté lehce stlačit tak, aby zemina sahala asi 1 cm pod úroveň okraje nádoby
  • Nově přesazenou květinu dostatečně zalít

Neduhy pokojových rostlin[editovat | editovat zdroj]

Potíže pokojových rostlin obvykle souvisí s nedostatkem světla nebo živin, s nadměrnou zálivkou, případně s příliš suchým vzduchem.

Potíže Problém Řešení
Vytáhlé slabé lodyhy, bledé a slabé listy; rostlina nekvete vůbec nebo jen málo Nedostatek světla Kvetoucím rostlinám přisvítit zářivkami s bílým světlem, rostliny ozdobné listem dát na denní světlo
Nepravidelně rostoucí lodyha, natočení listů k jedné straně Špatné (jednostranné) osvětlení Otáčet květináčem denně o 90°
Celkově slabá rostlina; zahnědlé či uhnívající kořeny Přelití Snížit zálivku, aby zemina mohla proschnout
Pomalý růst; vysychání zeminy i při dostatečné zálivce; prorůstání kořenů drenážním otvorem Nedostatek místa pro kořeny Přesadit rostlinu do většího květináče
Pomalý nebo nepravidelný růst rostliny Nedostatek hnojiva, přelití, nedostatek místa pro kořeny Přihnojit, snížit zálivku, přesadit do většího květináče
Uvadání rostliny Slabá zálivka, suchý vzduch, příliš mnoho světla, tepla nebo vody, nedostatek místa pro kořeny Často rosit, snížit zálivku (kontrolovat množství vody v květináči), přesadit do většího květináče
Opadávání květů, poupat i listů Teplotní šok, příliš mnoho světla, průvan Zlepšit podmínky pro rostlinu (změna stanoviště)
Zelenání barevných listů Nedostatek světla, příliš mnoho hnojiva Odstranit zelené listy, zlepšit osvětlení, snížit množství hnojiva
Hnědnutí listů na okraji nebo skvrny na listech Horký a suchý vzduch, přelití, spálení sluncem, příliš mnoho hnojiva, nedostatek místa pro kořeny Zlepšit podmínky pěstování (zálivka, hnojení, velikost květináče, stanoviště); odstranit nejvíce poškozené listy