Jak na zahradu/Pokojové rostliny/Hydroponie

Z Wikiknih
Hydroponické pěstování salátu

Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku a lze jej uplatnit i v případě pokojových rostlin. Zvláště vhodné jsou fíkovníky, břečťan, dracéna, difenbachie, bromélie, žumen nebo filodendrony.

Zakladateli moderní hydroponie jsou němečtí botanikové Julius von Sachs a Wilhelm Knop, kteří se pěstováním rostlin bez půdy zabývali v 60. až 70. letech 19. století. Jejich výsledky se rychle ujaly a byly dále rozvíjeny. Problém byl především s ukotvením rostlin. Původně se rostliny provlékaly otvorem v korkové zátce, uzavírající nádobu s živným roztokem. Dále se využívaly i běžné květináče, vyplňované drcenou střešní krytinou, drcenou pemzou, drobnými oblázky a podobným materiálem. Jako ideální se ovšem ukázaly speciální keramicé granule - keramzit.

Kořeny hydroponicky pěstované rostliny

Podstata hydroponie[editovat | editovat zdroj]

Rostliny půdu pro svoji výživu v zásadě nepotřebují. Zemina slouží jen k ukotvení kořenů, které sají vodu s rozpuštěnými živinami. Ty se sice do vody dostávají i z půdy, nicméně se dají získat i jiným způsobem a poté rozpustit přímo ve vodě. Pokud je tedy rostlina ukotvena jiným způsobem, stačí kořenům dodávat správně sestavený roztok živin. Pěstování rostlin bez půdy je v mnoha ohledech snazší než klasické sázení do zeminy, je však třeba pečlivě dbát na přesné dávkování minerálních solí.

Výhody hydroponie[editovat | editovat zdroj]

 • Stačí méně častá zálivka - kořeny ponořené v živném roztoku mají dostatek vody (není problém s delší nepřítomností)
 • Odpadají problémy se špatnou výživou a nevhodným zaléváním - rostliny mají po celou dobu k dispozici živiny namíchané ve správném poměru
 • Není nutné každoroční přesazování
 • Snižuje se výskyt škůdců a chorob rostlin
  Keramzit

Živiny, osvětlení, teplota[editovat | editovat zdroj]

Živný roztok tvoří voda s rozpuštěným hnojivem. K naředění hnojiva lze použít běžnou vodu z vodovodu s výjimkou velmi tvrdé (silně vápenité) vody. K dispozici jsou speciální hnojiva pro hydroponické pěstování, obsahující všechny potřebné živiny. Množství roztoku v nádobě s rostlinou kontroluje ukazatel úrovně hladiny (ta je obvykle zakryta vrstvou keramických granulí). Je třeba jej doplňovat zhruba každých 4-6 týdnů.

Hydroponicky pěstované rostliny potřebují dostatek světla. Škodí jim průvan i vysušený vzduch. Velmi důležitá je stabilní teplota, asi v rozmezí 18-26 °C. Výrazné změny teploty vzduchu přitom ovlivňují i kolísání teploty živného roztoku a nepříznivě ovlivňují růst rostlin.

Hydroponicky pěstované konopí

Příprava pro hydroponii[editovat | editovat zdroj]

Kořeny rostlin, které dosud rostly v zemi a mají být nadále pěstovány v živném roztoku je třeba nejprve pečlivě očistit. Je nutné omýt veškeré zbytky zeminy. Manipulaci s kořeny rostliny nejlépe snášejí na jaře.

Omyté rostliny již lze vložit do květináčů:

 • Na dno květináče nasypat vrstvu předem namočeného keramzitu o síle asi 3 cm
 • Na granule umístit připravenou rostlinu (sází se vždy víc do hloubky než u klasického pěstování v půdě, takže krček rostliny by měl být asi ve dvou třetinách výšky květináče)
 • Jednou rukou přidržovat rostlinou a současně druhou rukou zasypávat vrstvou keramzitu až k hornímu okraji nádoby
 • Rostlinu zalít a květináč vložit do hydroponické nádoby (do velké nádoby lze vložit více květináčů)
 • Přidat ukazatel hladiny roztoku a mezery mezi jednotlivými nádobami zasypat keramickými granulemi
 • Po dobu 3-4 týdnů zalévat jen vodou, později již živným roztokem (vždy když ukazatel hladiny dosáhne minima)