Jak na zahradu/Ploty

Z Wikiknih
Náročně provedený plot palácové zahrady

Plot je součástí téměř každé zahrady - vymezuje její plochu, poskytuje soukromí a zajišťuje bezpečí majitelů. Může také sloužit k zadržení domácích zvířat a k jejich ochraně před dravci. Existuje velké množství různých druhů oplocení, které je možné zvolit s ohledem na bezpečnost, potřeby majitelů i vzhled celé zahrady.

Nutnou součástí oplocení je brána či alespoň malá branka, umožňující vstup do zahrady. Materiál k její výstavbě obvykle odpovídá materiálu vlastního oplocení.

Podle § 3, odst. 1 c) vyhlášky č. 85/1976 Sb. je oplocení drobnou stavbou, na níž se vztahuje jen ohlašovací povinnost, pokud si stavební úřad nevyhradí nutnost stavebního povolení.

Zděný plot[editovat | editovat zdroj]

Zdi z cihel, betonu, kamene a podobného materiálu jsou pevné a poskytují dostatečné zabezpečení pozemku, obvykle však (zejména při značné výšce) nemají velkou estetickou hodnotu. Lépe vypadají nízké zídky, které pouze vymezují hranice pozemku, ty lze však snadno přehlédnout i překonat. Proto mohou být alternativou nízké podezdívky, kombinované s dřevěným plotem, kovanou mříží a podobnými nástavbami.

Proutěné oplocení
Tradiční dřevěný plot doplněný vegetací

Dřevěný plot[editovat | editovat zdroj]

Dřevěné nebo proutěné oplocení může být stále dostatečně pevné, je však pohledově prostupnější. Přírodní materiál obvykle dobře splývá s okolím a nevytváří tak ani při značné výšce takovou bariéru jako zděné konstrukce. Dřevo a proutí je tradičním materiálem na stavbu plotů, používaným již od pravěku. Při vhodném ošetření a údržbě může být zároveň velmi trvanlivé. Dřevěný plot lze kombinovat s nízkou podezdívkou.

Živý plot

Pletivo[editovat | editovat zdroj]

Na trhu je k dispozici nepřeberné množství pletiva s různou velikostí ok, silou drátu, typem propletení a také s různou výškou. Pletivo je v porovnání s jinými materiály levné a jednoduše se montuje. Napíná se na kovové sloupky, obvykle kotvené do podkladu pomocí betonu. Proto je vhodné pro rozsáhlé pozemky nebo jako provizorní oplocení. Obvykle nemá příliš velkou estetickou hodnotu, lze je však zakrýt pomocí živého plotu nebo jiné hustší vegetace, vysazené v blízkosti oplocení.

Živý plot[editovat | editovat zdroj]

Živý plot je linie vymezená rostlinami - většinou hustšími keři. Může vytvářet přirozenou hranici, zapadající do okolní krajiny, je ovšem snadno prostupná a nezamezí návštěvám divokých zvířat. Proto se často používá jako doplňkový prvek k jinému typu oplocení.