Jak na zahradu/Ekologie v zahradě

Z Wikiknih
Larva slunéčka, pojídající mšice

Desetiletí zkušeností se syntetickými hnojivy či postřiky umožnily poznat nejen jejich pozitivní, ale i negativní dopady. Zahrádkáři se tak stále častěji obracejí zpět k přírodním postupům, které jim zajistí bohatou a zdravou úrodu. Syntetické prostředky mohou být významným pomocníkem v boji se škůdci i různými chorobami, ne vždy je však jejich aplikace nutná nebo přínosná. Některé látky mohou zůstávat v půdě nebo i v plodech, z nichž se dostávají do lidského těla. Chemické prostředky (především insekticidy) také často zabíjejí nejen škůdce, ale i užitečné druhy živočichů.

V případě snahy o využívání čistě přírodních postupů je třeba mít na paměti i přírodní podmínky v místě budoucí zahrady. K výsadbě je třeba vybírat vhodné místo, které splňuje nároky daného druhu. Zdravé, vitální rostliny případnému napadení lépe odolají. Nevhodně zvolené rostliny budou vždy hůře prospívat a nebude se jim dobře dařit ani za použití syntetických prostředků. Dále je třeba vybírat vhodné odrůdy, odolné proti chorobám. Současně je třeba uvážit, že rozsáhlé porosty jediného druhu nebo odrůdy rostlin jsou náchylnější na rychlé zničení než plochy s pestřejší druhovou skladbou. Šíření chorob a škůdců napomáhá také příliš hustá výsadba.

Tzv. hmyzí hotel poskytující úkryt mnoha živočišným druhům

Značný význam má vhodně zvolená skladba rostlin - stromy a keře chrání nižší rostliny před větrem i mrazem, kvetoucí rostliny přivábí do zahrady užitečný hmyz a některé aromatické druhy dokonce odpuzují škůdce, půdopokryvné rostliny zadrží v půdě vlhkost a omezí růst plevelů.

Šíření infekcí zamezí dobrá péče o rostliny, časté prohlídky, včasné ošetření ran, včasné odstraňování napadených částí rostlin, ale i ulomených výhonů i suchých listů, apod. Při včasném odhalení choroby lze použít postřiky na čistě přírodní bázi (např. odvar z přesličky rolní má fungicidní účinky, výluh z kapradí či kopřiv dokáže zlikvidovat mšice). K likvidaci škůdců lze využít i mikrobiologické metody (postřik obsahující parazitické mikroorganismy lze použít v boji s housenkami či lalokonosci).

K ochraně před nezvanými škůdci mohou pomáhat i ochranné sítě, natažené přes ohrožené rostliny.

Také živočichové mohou být vítanými pomocníky v zahradě. Když se jim zajistí dostatek úkrytů i potravy, udrží škůdce v přijatelných mezích - slunéčka a pestřenky likvidují mšice, ježci požírají slimáky a plzáky i jiné plže, ptáci zbaví zahradu velkého množství škodlivého hmyzu. K přezimování mnoha živočichů poslouží hromada listí či větví, trsy suché trávy i chvojí. Různé druhy ptáků do zahrady přilákají nejen husté stromy a keře, ale i ptačí budky či krmítka.

Zálivka[editovat | editovat zdroj]

Zejména užitkové rostliny vyžadují v létě dostatek vody. Hospodaření s vodou usnadní shromažďování dešťové vody, která navíc nárokům rostlin odpovídá lépe než pitná voda z kohoutku. Vhodným řešením je barel nebo větší nádrž, umístěné pod okapem.

Zálivka se provádí ráno nebo večer, aby nedocházelo k nadměrnému odpařování v poledním horku. Vodu je třeba lít co nejblíže ke kořenům rostlin.