Jak na zahradu/Cesty a schody

Z Wikiknih

Než se pustíme do úpravy stávajících či vytváření nových cest, měli bychom vědět, k jakému účelu bude složit. Jinak pojmeme cestu k malému altánku v koutě zahrady, jiná bude hlavní cesta od branky k domu. Hlavnímu využití cesty přizpůsobíme jak povrch, tak šířku cesty.

Hlavní zásady[editovat | editovat zdroj]

  • Cesta má být použitelná za každého počasí
  • Cesta má sjednocovat všechny části zahrady
  • Cesta má být vizuálním vodítkem po zahradě
  • Cesta má být v souladu se stylovým pojetím zahrady

Šířka cesty[editovat | editovat zdroj]

Šířku cesty určuje její hlavní užití s ohledem na celkovou plochu zahrady. Vhodná šířka cesty je na jednu osobu 60 až 75 centimetrů. U přístupové cesty počítáme s chůzí dvou osob vedle sebe a její šířka by měla být mezi 120 až 150 cm (v opravdu malých zahradách si pak vystačíme s šířkou 100 cm). Co se týče cest mezi záhony, zde bohatě vystačíme s šířkou 40 cm. Chceme-li však cestu používat i k svážení zahradního odpadu na kompost, počítejte s šířkou 60 cm. Chceme-li vytvořit velký okrasný záhon, můžeme pro snazší údržbu namísto cesty použít vhodně rozmístěné nášlapné kameny.

Stavba cesty[editovat | editovat zdroj]

Při stavbě dbáme na to, aby cesta měla příčný spád, který zajistí rychlý odtok dešťové vody. U cest v prostoru je tento spád od prostředka cesty směrem k oběma krajům, u cest u domu pak od domu k volnému kraji.

Schodiště a stupně[editovat | editovat zdroj]

Schody v zahradě mohou plnit funkci nejen užitkovou, ale i dekorativní. Propojují jednotlivé výškové úrovně zahrady a při vhodném provedení mohou působit velmi malebným dojmem. Jsou však překážkou, pokud je třeba na zvýšenou část dopravovat kolečko nebo sekačku na trávu.

Často užívaná schodiště je nutné postavit z dostatečně odolných materiálů. Místa, kde se předpokládá zvýšená manipulace s vodou (například zalévání) by neměla být kluzká. Také je třeba promyslet, zda budou stupně vyžadovat pravidelné mytí nebo zda se nechají částečně prorůstat vegetací.

Jednotlivé stupně by pro pohodlný pohyb neměly být vyšší než 18 cm. Měly by být navíc uložené v lehkém sklonu tak, aby umožnily odtok dešťové vody a aby se na nich nevytvářely louže, které navíc mohou v zimě namrzat.