Jak na počítačové kurzy pro dospělé

Z Wikiknih

Vážení přátelé, rád bych se s Vámi podělil o své poznatky z vyučování počítačových kurzů pro dospělé. Každý z Vás jistě uzná, že s dospělými je to těžší než s dětmi. Hlavní rozdíl je v tom, že dítě nemá strach, a další, že v takovýchto kurzech musíte uživatele naučit pracovat s počítači co nejlépe, ale jste omezeni časem, protože tyto kurzy se skládají jen z několika málo hodin.


Prosil bych o editaci článku všechny, kteří mají nějaké další zkušenosti, abychom dali dohromady nějaký pěkný článek pro začínající i stávající učitele


Z čeho se počítač skládá[editovat | editovat zdroj]

Jako první je dobré vysvětlit, že se počítač skládá z hardwaru a software. Hardware jsou pevné části počítače (základní deska, pevný disk, procesor, rozšiřující karty a další). Toto jsou části se kterými se nemůže nic stát. Software jsou programy, které na počítači používáme. Jedná se o operační systém, který se stará o komunikaci mezi hardware, přes různé ovladače, a softwarem. Musíte stále trvat na tom, že používáním software se hardware nedá poškodit a pokud se poškodí software, tak je jednoduché ho znovu nainstalovat. I když my víme, že se hardware poškodit dá, je potřeba aby si dospělí mysleli, že tomu tak není. K programům, které hardware přenastaví tak, že se může rozbít, se totiž naší uživatelé s velikou pravděpodobností vůbec nedostanou. A dále, že je nutné pořádně číst veškerá okna, která nám systém zobrazí a dále jednat podle toho, co je v nich napsané. Jestliže se Vám toto nepovede vysvětlit, tak se připravte na to, že budete zavaleni hromadou otázek co dělá to a ono a jestli na to tlačítko můžou kliknout, což je sice Vaše práce, ale musíte je dostat do stavu, kdy se nebudou bát cokoliv udělat, jinak poté co opustí Váš kurz se stejně budou bát s počítačem pracovat.

Ovládání počítače[editovat | editovat zdroj]

Prvním krokem k ovládání počítače je vysvětlit správné držení myši:

  • pravák drží myš v pravé a levák v levé ruce
  • myš se musí opřít o jamku ve dlani
  • po stranách se drží palcem a malíčkem
  • na levém tlačítku máme lehce položený ukazováček a na pravém prsteníček, těmito prsty je ovládáme.
  • skrolovacím kolečkem rolujeme (otáčíme) prostředníčkem
  • myš se drží uvolněně nikoliv křečovitě nebo silou
  • tlačítka se mačkají také jemně nikoli silou. Neplatí čím silněji tlačítko zmačknu tím lépe nebo rychleji myš reaguje.

Pokud nebudou s tímto obeznámeni, budou uživatelé chytat myš palcem na levé straně, ukazováčkem na pravé, poté si „dojedou“ na ikonku na kterou chtějí kliknout, pustí myš a z výšky klikají ukazováčkem. Pokud takovýmto stylem chcete udělat dvojklik, s největší pravděpodobností se Vám stane, že se Vám myš při prvním úhozu poposune a aplikace se nespustí, ale otevře se nám nabídka na zkopírování zástupce, což je pro studenty opět nečekaná věc na kterou budou zděšeně koukat. Klávesnici můžeme vysvětlit jednoduše jako klasický psací stroj. Tlačítka DELETE a BACKSPACE vysvětlíme jako mazání znaků před a za kurzorem. Kurzor je šipka, v textových editorech je to ta blikající svislá čárka. Na první hodinu až dvě doporučuji procvičovat ovládání myši. Dvojklik, označování textu. Dobrou pomůckou je aplikace Malování, kde se uživatelé naučí hýbat myší a používat menu. Také není špatné vysvětlit princip her Solitaire a Hledání min, aby si zábavnou formou studenti mohli cvičit ovládání myši.

Soubory a adresáře[editovat | editovat zdroj]

Máte za úkol vysvětlit studentům systém disků, adresářů a souborů. K tomuto bych doporučoval použít nějaký souborový manager (např. Total Commander, Servant Salamander, …). Vysvětlit, že soubory se dělí do několika základních typů (programy, textové soubory, dokumenty, soubory se zvuky, soubory s videem, soubory s obrázky,…). Dát za úkol vytvoření adresářů „video“, „audio“, „obrázek“ a nechat roztřídit hromadu souborů do těchto složek s použitím kopírování, přenášení a mazání.

Doplnění[editovat | editovat zdroj]

Chystá se doplnění základů výuky textového editoru Word, tabulkového editoru Excel, používání E-Mailu a internetu