Přeskočit na obsah

Jízda na eskalátoru/Zakázané způsoby použití

Z Wikiknih

Protože ne všechny stanice metra jsou vybaveny bezbarierovým přístupem, je nutno občas použít eskalátoru pro přepravu kočárku nebo invalidního vozíku.

Eskalátory nejsou určeny pro přepravu invalidních vozíků (s osobou či bez). Takovýmto použitím riskujete zranění a v pražském metru porušejete i Smluvní přepravní podmínky.

Přeprava kočárku

[editovat | editovat zdroj]

Na eskalátorech riskujete vypadnutí dítěte z kočárku a jeho zranění. Riskujete také poškození kočárku.

Kočárek tlačíme oběma rukama před sebou. Vjedeme na eskalátor a podle polohy dítěte můžeme kočárek naklonit podle sklonu eskalátoru nebo jej držet vodorovně.

Dalším způsobem jízdy na eskalátoru je jeho tažení za sebou. Na nahoru jedoucí eskalátor nastupujeme otočeni zády ve směru jízdy a kočárek pevně držíme oběma rukama. Po nastoupení táhneme kočárek za sebou a udržujeme jej ve vodorovné poloze nebo při vhodné poloze dítěte jej můžeme naklonit podle sklonu eskalátoru.

Ideální ovšem je, pokud kočárek přepravujeme ve dvou, takže jeden drží kočárek seshora a druhý zezdola. V pražském metru je povoleno přepravovat kočárek na eskalátoru pouze tímto způsobem. Pokud cestujeme sami, někdy je vhodné požádat o pomoc spolucestující.