HTML/Slovo úvodem

Z Wikiknih

První tři lekce jsou určeny pro naprosté začátečníky, kteří s HTML ještě nikdy nepřišli do styku a neplánují se s ním nijak hlouběji zabývat.

Pokud to s ním myslíte vážněji, tak raději přeskočte část o formátování textu a všech atributech tagů, protože ty se v současné době již nenastavují jinak než pomocí CSS.

Na co si dát pozor[editovat | editovat zdroj]

Při tvorbě webových stránek byste měli dbát na to, aby se zobrazovaly stejně ve všech prohlížečích od Internet Exploreru počínaje, přes Firefox a Safari až po Operu konče. Neměli byste ani zapomenout na Operu Mini nebo jiné kapesní prohlížeče, protože jejich důležitost každým rokem, ne rokem, měsícem roste. Při tomto úsilí budete postupně zjišťovat, že to co se zobrazí např. v IE, se nemusí zobrazit stejně v Opeře, a proto budete potřebovat silné nervy.

Také byste měli dbát na validnost stránek ve validátoru http://www.w3.org. Nejčastější chybou i jinak bezvadně validní stránky je zápis &, které se má zapsat jako entita & a to i v odkazech!

Pro tvoření plnohodnotných stránek se tedy nestačí naučit pouze HTML, ale u HTML to pouze začíná. HTML se dá rozšířit o spoustu jazyků. Nezbytné je CSS, které dává prvkům HTML vzhled, Javascript, který přináší jistou míru interaktivity a PHP, které umožňuje např. vložení menu nebo práci s databází.

Možná, že dáte přednost progresivnějšímu, ale přitom daleko přísnějšímu w:xHTML nebo ještě modernějšímu XML, ale některé prvky užijete vždy. Nebo můžete dělat stránky pro mobilní telefony v již zanikajícím jazyce WML.

Co budu potřebovat k vytváření HTML stránek?[editovat | editovat zdroj]

Odpověď na tuto otázku je snadná. Jakýkoliv jednoduchý textový editor, který primárně pracuje s formátem TXT. Hodí se pro začátek například Poznámkový blok z Windows. Naprosto nevhodné jsou editory typu Microsoft Word. Podstatně pohodlnější práci však zajistí např. PSPad nebo Vim.

Dále[editovat | editovat zdroj]

◄ HTML Slovo úvodem HTML/Lekce 1 ►