Fotografování s DSLR

Z Wikiknih
se zvláštním zřetelem na Canon EOS 1000D a externí blesk
Vybavení z projektu Fotoaparát sdružení Wikimedia ČR

Zkratka DSLR pochází z en: Digital single-lens reflex camera a znamená digitální zrcadlovku. Kromě způsobu ovládání a průhledového hledáčku se digitální zrcadlovky se od kompaktních fotoaparátů odlišují rychlostí (zaostřování a často i fungování obecně) a především velikostí senzoru. Zatímco typický kompakt má 1/1.8" senzor o ploše 38 mm², APS-C senzor v našem Canonu má plochu 329 mm².

To má několik podstatných důsledků:

  • Velký senzor pochytá víc fotonů, takže se z něj nemusí signál tak zesilovat. Výsledkem je že při stejné citlivosti budou mít fotky ze zrcadlovky podstatně menší šum.
  • Větší senzor musí mít větší i všechno ostatní. Na úhel záběru, který vám u zrcadlovky dá objektiv s ohniskovou vzdáleností 27 mm, vám u kompaktu bude stačit 9 mm.
  • Kvůli delším ohniskovým vzdálenostem objektivů mají zrcadlovky oproti kompaktům podstatně menší hloubku ostrosti, což na jednu stranu poskytuje zajímavé kreativní možnosti, na druhou to ale znamená, že je potřeba dávat větší pozor na zaostřování a uvažovat o tom, co všechno na fotce chcete mít ostré.

Blesk[editovat | editovat zdroj]

Externí blesk je výborná věc. Méně zajímavá vlastnost, která jej odlišuje od blesku zabudovaného, je jeho vyšší výkon. Daleko zajímavější je ovšem výklopná hlava. Výklopná hlava v interiérech umožňuje kromě banálního bleskání dopředu využívat vlastníky kompaktních fotoaparátů nevídané kreativní možnosti svícení vyplývající z možnosti odrážet světlo od stropů, stěn, a jiných (zpravidla bílých) ploch.

Fotografování osobností[editovat | editovat zdroj]

Focení osobností typicky provozujeme na tiskových konferencích nebo autogramiádách a podobných akcích (pro přehled aktuálních vizte projekt na Wikipedii). Pokud na nějakou takovou akci vyrazíte, můžete se setkat s řadou fanoušků čekajících na autogram. V takové situaci je třeba si uvědomit, že na akci nejste coby fanoušek a nestojíte o autogram, a tudíž je pro vás zbytečné v podobných shlucích čekat. Jakožto fotograf potřebujete toliko projít dopředu, pořídit pár fotek a opět zmizet.

Pro posílení vaší autority je vhodné mít fotoaparát v co možná nejmohutnější sestavě:

Na oficiálnější akce (s kontaktem pro média a podobně) může být vhodné si opatřit akreditaci (zvanou též photo pass). V případě že po vás organizátoři budou chtít nějaký doklad, že fotografujete pro Wikipedii (či některý z jejich sesterských projektů), obraťte se na sdružení Wikimedia ČR.

Další zpracování fotek[editovat | editovat zdroj]

následující pasáž jest subjektivním pohledem Che

Po stažení fotek do počítače je zpracovávám přibližně následujícími kroky:

  1. prohnání skriptem, který soubory pootáčí podle orientace uvedené v metadatech a přejmenuje je tak, aby se řadily podle času vyfocení
  2. zálohování
  3. zálohování (pro jistotu)
  4. smazání rozmazaných a jinak nepovedených fotek (tragicky nepovedné bezpodmínečně, středně nepovedené snímky možno zachovat jen jsou-li raritní)
  5. redukce sad podobných fotek na jednu nebo dvě nejlepší
  6. smazání zbytečných fotek
  7. výběr fotek, které mají potenciál být nějak přínosné pro (v našem případě) projekty Wikimedia
    • ty, u kterých to je vhodné eventuálně dále upravit v editoru
  8. nahrání těch přínosných fotek na Commons
  9. zbytek přeživších archivuji

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]