Přeskočit na obsah

Finance/PayPal

Z Wikiknih

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Paypal není bankovní institucí, jedná se pouze o tzv. platební bránu, která umožňuje použít účet uživatele Paypal pro úhradu zboží, či služeb v síti internet. Prostřednictvím účtu Paypal lze taktéž převést požadovanou sumu na jiný Paypal účet prostřednictvím e-mailové adresy. V ČR Paypal nemá svoji pobočku, nejbližší je v GB. V ČR má Paypal pouze administrativní sídlo. Díky tomu lze velmi jednoduše převádět potřebné finanční částky z bankovního účtu uživatele na jeho Paypal účet.

Aby bylo možné provést platební transakci prostřednictvím služby Paypal, musí uživatel účtu podstoupit verifikaci buď bankovního účtu, nebo platební karty (debetní, kreditní) k bankovnímu účtu vázané.

U některých obchodníků se lze setkat s variantou platby PayPal bez požadované verifikace (většina běžných internetových obchodů), jinde je naopak verifikace striktně vyžadována (eBay). Je vhodné se také před uzavřením transakce přesvědčit, zda obchodník, jemuž má být platba prostřednictvím PayPal připsána, podporuje příchozí platby ze dané země, ale v drtivé většině toto mají všichni povolené.

Přidání karty do PayPal účtu[editovat | editovat zdroj]

Základním předpokladem je mít kartu, u které jsou povoleny platby přes internet, to závisí na bance, u které je veden účet s kartou. Tato funkce je buď povolena již od založení, nebo je ji nutné dodatečně povolit.

Touto možností disponuje většina embossovaných karet (např. VISA Classic, MasterCard Standard). Embossovaná karta má vyražené čislo karty, datum platnosti a jméno držitele.

Platby na internetu často umožňují i neembossované karty VISA Electron nebo Maestro. Zde záleží na bance, zdali funkci k tomuto typu karet podporuje.

Po přidání karty je nutná její verifikace. Dojde ke stržení jisté částky. A po jejím zaúčtování získáte kód, který je napsaný ve zprávě pro příjemce. Ten zadáte do PayPalu.

Nastavení Conversion Options[editovat | editovat zdroj]

Toto nastavení účtu je zásadní v případě, kdy platíte kartou v cizích měnách. Nastavení naleznete zde:

My Account -> Profile (přímo na nápis "Profile", roletové menu ignorujte) -> My money -> My preapproved payments -> Update -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options

Tady byste měli mít vedle čísla karty odkaz "Conversion Options". Pokud jej tam nemáte (případ mBank), tak si o zpřístupnění této funkce musíte napsat na podporu PayPal.

Následuje vysvětlení obou možností, které zde lze nastavit.

  • Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
(The PayPal currency conversion process)
V tomto případě je použita konverze do cizí měny dle PayPal. Odesíláte peníze v CZK přímo na účet PayPal a ten se už o vše postará. Nicméně ve srovnání s kurzy bankovními a kurzy karetních asociací má PayPal velice nevýhodné kurzy. Proto je tato volba v naprosté většině případů nevýhodná.
  • Bill me in the currency listed on the seller's invoice.
(The MasterCard and Visa currency conversion process)
Při zvolení této možnosti je provedena konverze dle postupů banky, u které máte účet s kartou. Většinou jde použit kurzovní lístek banky, případně kurzovní lístek karetní společnosti. V naprosté většině případů jsou kurzy karetních společností výhodnější. Pro posouzení výhodnosti kurzů mezi jednotlivými bankami v ČR pokračujte článkem Finance/Účty a karty pro platby v zahraničí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

České PayPal fórum PayPal]]