Ergonomie léčebného lůžka

Z Wikiknih
Mezinárodní grafický symbol pro nemocnici (ISO 7001) používá kresbu léčebného lůžka.

Ergonomie léčebného lůžka spočívá v harmonizaci interakce lůžka s tělem pacienta a současně také s potřebami zdravotnického personálu. Vedle interakce pacienta s lůžkem jde také o doplňkový mobiliář, zejména noční stolek, pultík pro stravování, osvětlení a pomocnou židli.

Běžnou součástí lůžka mohou být základní monitorovací prvky těla pacienta.

Kromě základních, univerzálních jsou k dispozici různě specializovaná lůžka pro řadu účelů (čistě transportní, sprchovací lůžko pro hygienu ad.).

S ergonomií vytvářející pohodu při užití souvisí také bezpečnost, která je speciálním tématem, ale v technických normách je řešena společně s ergonomií.[1][2][3][4]

Při navrhování tvaru lůžka je nezbytné provést důslednou dokumentaci různých verzí manipulačního prostoru a zorného pole ležícího pacienta a navázat promyšlenou analýzou doplněnou fyzickým testováním.

Charakteristika interakce lůžka s tělem pacienta[editovat | editovat zdroj]

Telefon na sesternu a plynulý regulátor lokálního osvětlení. Styl a čitelnost grafických prvků signalizuje nízkou profesionalitu výrobce.

Až na výjimky lehčích onemocnění je během léčení v nemocnici většina pacientů v komplikovaném stavu fyzickém i psychickém, kde se jim nesnadno vykonávají běžné úkony. Proto léčebné lůžko musí dostatečnou plochu, aby i 95-ti percentiloví muži měli pro různé polohy a pohyby mezi nimi prostorové rezervy, které zabrání škodlivým nárazům těla o čelní pelesti i boční hrazení postele. Pro spánek platí podobě jako pro sed nezbytnost změny poloh. Nechodící pacienti potřebují občas v poloze sedu jíst nebo si číst. Nesnadno pohyblivým pacientům hrozí při neměnné poloze lehu na zádech proleženiny, kterým lze bránit speciální podložkou a podporou změn polohy. Úprava poloh lůžka je mimo jejich možnosti a také personál ocení, když je zajištěna elektromotory. Pro některé posuny těla se pacient potřebuje zachytit o bočnice nebo madlo nad postelí zavěšené hrazdičky. Pro těžce se pohybující osoby je ke vstávání a ulehání výhodná zvýšená úroveň postele. Aby se zabránilo pádu z větší výšky na zem, je užitečné různě nastavitelné zejména boční hrazení plochy lůžka. Pro obtížně pohyblivého pacienta je důležitý snadný dosah na plochu nočního stolku.

Lůžko musí být variabilně připraveno na různé typy hygienické zátěže. Použití přírodních materiálů, zejména dřeva, navozuje psychickou harmonii a podporuje léčbu.[5][6][7]

Charakteristika interakce lůžka s potřebami zdravotnického personálu[editovat | editovat zdroj]

Personál potřebuje mít pro úkony ošetření tělo pacienta v dostatečné výši, aby nemusel pracovat v namáhavém předklonu. Postel na kolečkách umožňuje dopravit pacienta na různá vyšetření bez nutnosti jeho vstávání. Boční náklon lůžka umožňuje snadný přesun pacienta na plochu jiného lůžka. Fixace (zabrzdění) koleček postele musí být zcela spolehlivá. Většinu požadavků na léčebná lůžka řeší české a mezinárodní technické normy, které se společně s ergonomií zabývají speciální tématikou bezpečnosti.[5][6][7]

Jednotlivé faktory interakce[editovat | editovat zdroj]

Zvednutá zádová matrace bez stehenní vede ke klouzání těla. Polštář musí být fixován, pro špatně pohyblivého pacienta není manipulace s ním možná. Dřevěný design stěn působí pozitivně na psychiku.

Plocha lůžka[editovat | editovat zdroj]

Pro užití lůžka muži populačně největších rozměrů je minimální rozměr plochy lůžka 200 x 90 cm, za standard je považována plocha 220 x 95 cm, u speciálních lůžek např. pro vyšší komfort poloh a pohybu je však potřebný rozměr 240 x 100 cm i více (např. pro cvičební vzpažení na lůžku apod.).[8]

Výška plochy lůžka od podlahy[editovat | editovat zdroj]

Standard doporučuje možnost plynulého nastavení výšky v rozmezí 45 – 85 cm. Lůžka se servomotory mívají možný rozsah nastavení 28 – 68 cm. Výška plochy se nastavuje buď z hlediska potřeb daného typu ošetření pacienta nebo pro potřeby jeho vstávání z lůžka. Zvyšováním plochy lůžka se zvyšuje umístění těžiště, a proto musí být spolehlivěji řešena stabilita.[8]

Matrace, polštář, přikrývka[editovat | editovat zdroj]

Matrace přizpůsobující se tvaru těla při lehu na boku je standardem. Anatomický polštář s možností fixace proti spadnutí na zem. Přikrývka (-y) volitelné tloušťky podle individuálních potřeb pacienta proti spadnutí fixovatelná k posteli u nohou pacienta. Speciální podložky proti proleženinám mohou být samostatně vložitelným prvkem.

Vyhřívání plochy lůžka[editovat | editovat zdroj]

Nejfunkčnější vyhřívání těla je kontaktní. Lze jej řešit elektrickou vyhřívací dečkou nebo speciální matrací s vestavěným elektrickým vyhříváním. Teplovzdušné vyhřívání je překonaným způsobem, představuje nouzovou variantu, mj. pro hlučnost rušící spánek a zbytečně komplikovanou manipulaci.

Úchopy pro pacienta[editovat | editovat zdroj]

Úchopové prvky, kterými si ležící pomáhá při změně poloh na lůžku, musí být řešeny ve více variantách, neboť u různých typů pacientů a odlišných zdravotních problémech je nutná dostatečná možnost volby. Jde zejména o úchopové prvky na bočním hrazení a také o hrazdičku, případně žebříček k zavěšení.

Boční náklon plochy lůžka[editovat | editovat zdroj]

Boční náklon je užitečný pro podporu některých zdravotních problémů (např. dýchání), pro potřeby změn polohy, pro usnadnění přesunu na jiné lůžko

Pro komfortní posazení pacienta norma stanovuje úhel nastavení zádového dílu na minimálně 70°. Úhel mezi zádovým a stehenním dílem má být 90-110°.[1]

Změna poloh částí plochy lůžka[editovat | editovat zdroj]

Plocha lůžka je členěna minimálně na tři části, které umožňují samostatné nastavení úhlu. Mírné zdvihnutí části pod zády vyhovuje některým lidem a je stabilnější než přidávání polštářů. Mírné zvednutí části pod nohami může pomoci k regulaci krevního oběhu v těle. Větší zdvihnutí části pod zády za účelem sedu musí být spojeno s tvarováním dalších částí, aby tělo neklouzalo a nohy měly oporu (viz ilustrace).

Ovládač změny poloh[editovat | editovat zdroj]

Kresby symbolů nejsou dostatečně čitelné pro subjektivní i objektivní příčiny horší viditelnosti.

Optimální ovládač je tvarován na uchopení a současně ovládání jednou rukou. Musí mít spolehlivé uchycení proti pádu na zem na místě běžného zorného pole pacienta a v manipulačním prostoru pravé ruky. Vhodné je duplicitní řešení s pevným ovladačem a mobilním. Vhodné je zajištění ovládacích prvků proti náhodnému spuštění. Srozumitelnost a čitelnost grafických prvků ovladače (pro pacienty bez brýlí) musí být testována v ergonomické laboratoři. Základní podmínkou jsou shodné symboly a jejich rozmístění u ovladačů různých značek. Ovladače pomocí dotykového displeje nejsou pro pacienty dostatečně funkční. Zobrazení na displejích vede často chybně k málo čitelnému zmenšení.[9]

Lokální osvětlení[editovat | editovat zdroj]

Lokální osvětlení potřebuje stínítko směřující světelný tok jen na potřebnou plochu a bránící obtěžování světlem v noci sousedícím pacientům. Vypínač osvětlení je plynulý, což brání nepříjemného šoku v noci probuzeného pacienta a má automatickou regulaci teploty chromatičnosti podle denní doby k podpoře probuzení a usínání.

Připojení desky pro stravování otočným kloubem je známé z konferenčních nebo vlakových sedadel. Je provedeno ke střední části postele.

Pult pro stravování[editovat | editovat zdroj]

Optimálním řešením je pult na otočném spoji, který umožní odsunout plochu s talířem mimo lůžko. Plocha pultu musí mít zvýšené hrany proti sesmeknutí talíře nebo hrnku. Pro hrnek nejlépe zahloubený otvor. Klasické stolky na nožkách k postavení na lůžko jsou vhodné spíše pro zdravé uživatele do bytů.

Dostupnost plochy nočního stolku[editovat | editovat zdroj]

Jídelní pult jako součást nočního stolku je závislý na manipulaci se stolkem. Zavěšení dálkového ovladače je nespolehlivé.

Horní plocha nočního stolku musí být viditelná z lůžka, což také lépe umožní vrchní typ úchopu požadovaných předmětů rukama. Optimální je regulovatelná výška horní plochy stolku, není-li, pak je potřebná její snížená výška.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 1,0 1,1 https://www.ergonomicka.cz/app/uploads/prokopova_ergonomie-nemocnicniho-luzka.pdf
  2. z p r a c o v a l a : M g r. E v a S t r n a d o v á - PDF Stažení zdarma. docplayer.cz [online].  [cit. 2023-10-15]. Dostupné online.
  3. Eleganza Smart. univerzální nemocniční lůžko PROGRAM PRO ZDRAVOTNICTVÍ - PDF Free Download. docplayer.cz [online].  [cit. 2023-10-15]. Dostupné online.
  4. Také českým nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením zoufale chybí profese ergonomů | Design Cabinet CZ. www.designcabinet.cz [online].  [cit. 2023-10-21]. Dostupné online.
  5. 5,0 5,1 SUPERTA H - PROMA REHA, s.r.o.. promareha.com [online].  [cit. 2023-10-15]. Dostupné online.
  6. 6,0 6,1 Malý, Stanislav (ed.): ABC ergonomie, Professional Publishing, Praha, 2010
  7. 7,0 7,1 Salvendy, Gavriel (ed.): Handbook od Human Factors and Ergonomics, John Villey, Hoboken, USA, 2012, 1689 s.
  8. 8,0 8,1 Neufert: Navrhování staveb, Consult Invest, Praha, 2006, s. 506
  9. Fassati, Tomáš: Praktická globální vizuální komunikace, Benešov, 2016, Šablona:ISBN, s. 442 – 482

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bezpečné lůžko, prospekt firmy LINET, Slaný, 2012
  • Komfort, časopis firmy LINET, Slaný, číslo 02, červen 2011
  • Neufert: Navrhování staveb, Consult Invest, Praha, 2006
  • Prokopová, Helena a Věra Pidrová. Ložnice. Design / styl / odpočinek / spánek, ERA group, Brno, 2008
  • Prokopová, Helena; Müller, Ivan; Maňák Hynek: Byt, který se vám přizpůsobí. Ergonomie / zdraví / pohodlí / design, ERA group, Brno, 2007
  • Žúžiová, Zuzana a kol.: Humanizácia nemocničného prostredia, In: Kotradyoová, Veronika (ed.): Dizajn s ohľadom na človeka, Fakulta architektúry Slov. technickej univerzity Bratislava, 2015, s. 191-198

Technické normy[editovat | editovat zdroj]

  • ČSN 91 0015 Nábytek. Čalouněný nábytek. Základní a společná ustanovení, 2011
  • ČSN EN ISO 9001:2008 Systémy managementu jakosti
  • ČSN EN ISO 14971 Zdravotnické prostředky
  • ČSN EN 60601-2-52:2010 - Zdravotnické elektrické přístroje
  • EN ISO 13485:2003. https://www.iso.org/standard/36786.html