Přeskočit na obsah

Doplňky stravy/Informace pro vegany a vegetariány

Z Wikiknih

Dotazy na vhodnost doplňků stravy pro vegany či vegetariány jsou dosti časté. Vhodnost, či spíše přijatelnost, si musí každý potenciální uživatel vyhodnotit sám podle toho, zda složení je, nebo není v souladu s jeho životní filosofií.

  • Vegani – odmítají jakékoliv potraviny živočišného původu.
  • Vegetariáni – obvykle odmítají konzumovat potraviny (či jiné výrobky) pocházející z usmrcených zvířat. Produkty živých zvířat, jako jsou vejce či mléko, zpravidla neodmítají.

Mnozí nejsou takto striktně vyhranění. Někteří například nejedí běžné maso (hovězí, vepřové, kuřecí), ale konzumují ryby.

Dále uvádíme složky, které mají nebo mohou mít živočišný původ.

Želatina a kolagen

[editovat | editovat zdroj]

Kolagen je bílkovina živočišného původu. Tvoří základ všech pojivových tkání (vazy, šlachy, kosti, cévy, chrupavky, kůže a další). Je nejvíce zastoupenou bílkovinou, která se vyskytuje v těle člověka i ostatních živočichů. Vařením se z kolagenu vyrábí želatina. Nejčastěji se používá želatina vepřová nebo hovězí.

Kolagen se často používá jako výživová složka. Bývá původu hovězího, vepřového, kuřecího nebo rybího. Želatina se používá buď jako výživová složka (zdroj aminokyselin), nebo jako základ želatinových tobolek (kapslí).

Pokud je tedy ve složení doplňku stravy uvedený kolagen nebo želatina, má vždy živočišný původ. Na trhu se vyskytují tobolky označované jako „veganské“. V tom případě nejsou vyrobené ze želatiny, ale obvykle z polysacharidů (hydroxypropylmethycelulóza, algináty aj.). Pocházejí obvykle z rostlin či řas a jsou chemicky zcela odlišné od želatiny.

Glukosamin sulfát

[editovat | editovat zdroj]

Může mít rostlinný i živočišný původ. Získává se buď z kukuřice, nebo ze vnějších skeletů korýšů (z chitinu). Vzhledem k tomu, že korýši patří mezi povinně uváděné alergeny, musí být tato skutečnost uvedena ve složení na obalu výrobku. (A to i když nemá látka mnoho společného s výchozí surovinou, která prochází chemickým zpracováním a následným čištěním, takže neobsahuje žádné složky vyvolávající alergické reakce.)

Chondroitin sulfát, hyaluronová kyselina

[editovat | editovat zdroj]

Jde o polysacharidy živočišného původu.

Vitamín D

[editovat | editovat zdroj]

Má několik chemických forem, které mají různý původ. Nejčastěji se používají vitamín D3 a vitamín D2:

  • Vitamín D3 (cholekalciferol) – je živočišná forma vitamínu D. Průmyslově se běžně vyrábí z cholesterolu, který se získává z lanolinu – tuku ovčí vlny. Ovce není nutné kvůli tomu usmrtit, pouze se musejí ostříhat. Pro vegetariány by mohlo být přijatelné, pro vegany zřejmě nikoliv. Existuje však i „veganský“ vitamín D3, který se získává pomocí biotechnologií z mořských řas.
  • Vitamín D2 (ergokalciferol) – vyskytuje se v rostlinách a houbách. Vyrábí se z ergosterolu.

Pochází z vápence (uhličitan vápenatý), což je chemická usazená hornina, na jejímž vzniku se často podílejí živé organismy. Nelze zaručit, že to někdy v dávné minulosti nebylo součástí schránek dávných plžů, mlžů nebo jiných živočichů.

Probiotické bakterie

[editovat | editovat zdroj]

V zažívacím ústrojí, především ve střevech, přirozeně žijí bakterie, které jsou důležité pro lidské zdraví. Označují se jako střevní mikroflóra.

Probiotické bakteriální kultury, které se hojně využívají pro své příznivé zdravotní účinky, se izolují ze stolice (obvykle lidské) a potom dále pěstují v laboratorních podmínkách. K pěstování se využívají různé substráty, které obsahují různé zdroje živin. Některé mohou být živočišného původu, například mléko.

Červené barvivo E 120

[editovat | editovat zdroj]

Kyselina karmínová nebo její hlinitý komplex (karmín) se získávají ze samic hmyzu červce nopálového. Známo též jako košenila. (Nezaměňovat se syntetickou košenilovou červení E 124.)