DjVu/Nástroje pro práci s DjVu/Prohlížečky

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Linux[editovat]

DjView

Součástí DjVuLibre byla původně i prohlížečka DjVu dokumentů, která pužívala pro své GUI knihovny Qt3. Proto se tato verze označovala jako 3. Aktuální verze 4 (založená na Qt4), doplnila řadu věcí co původní verzi 3 scházely a je již vyvíjena samostatně.

Djview 4.0 (aktuální verze 4.5-6) již má podporu pro rejstřík (outline), zvýraznění oblasti, oválné hyperlinky, zobrazování metainformací, atd. V současné době jde o nejlepší čtečku djvu souborů.

Plusy
- funguje zobrazování metainformací jak pro dokument, tak jednotlivé listy
- zobrazuje rejstříky a náhledy
- fungují vložené poznámky
- fungují všechny typy hyperlinků (typ polygon jsem nezkoušel )
- fungují vložené šipky
Mínusy
- nefunkční tisk přímo na tiskárnu (může být problém mojí distribuce)
- pracuje vždy s jedním dokumentem, tzn. při otevření nového dokumentu předchozí uzavře
Okular

Uvádím zde pouze aplikace, které umí nějakým způsobem pracovat také s metainformacemi DjVu. Zobrazovat pouze jejich obrazové vrstvy umí více aplikací. Např. Evince, Imagemagick, XnView, Irfan aj. Pro renderování používají zpravidla knihovny DjVuLibre. Výjimkou je aplikace Imagemagick

MS Windows[editovat]

WinDjView
http://windjview.sourceforge.net/

Open source prohlížečka DjVu dokumentů za jejímž vývojem stojí Андрей Жежерун (čti: Andrej Žežerun). Pro renderování stránek používá stejně jako Djview knihovnu DjVuLibre. První použitelná verze (0.4.2) byla uvolněna v r. 2006. Aktuální je verze 1.0.3

Plusy
- funguje bez problémů také pod wine
Mínusy
- hyperlinky zobrazuje pouze jako typ rect
- nezobrazuje metainformace

Kromě této prohlížečky vytvořil její autor také nástroj pro tvorbu rejstříku (outline) - BookmarkTool. Aktuální verze 2.0 je z r. 2007 a oproti starší verzi 1.0 existuje je již i pro Mac Os X (první verze byla pouze pro MS Windows)

Mac OS X[editovat]

MacDjView open source prohlížečka od stejného autora jako WinDjView. Vzhledem k tomu že verze 0.1.2 je první a poslední vydání z r. 2006, předpokládám že se dále nevyvíjí

Mobilní platformy[editovat]

Android[editovat]

http://code.google.com/p/vudroid/

VuDroid je open source prohlížečka DjVu a PDF dokumentů pro mobilní OS Android, kterou vyvíjí Pavel Tiunov.

VuDroid (aktuální verze 1.1)
první verze na počátku r.2010

Symbian[editovat]

SymDjvu
http://devmobile.ru/project/97-djvu/674-djvureader

Open source prohlížečka DjVu dokumentů pro mobilní OS Symbian 9.3 (s60v3), kterou naprogramoval Алексей Зарянов (Alexej Zarjanov). Poslední verze 1.0 alpha byla uvolněna v červnu 2009. SymDjvu využívá k renderování stránek open source knihovnu DjVuLibre.

Windows Mobile 2003/2005[editovat]

PocketDjVu
http://code.google.com/p/pocketdjvu/

Open source prohlížečka pro zařízení s Windows Mobile, kterou vyvíjí Igor Solovjov od konce r. 2006. Aktuálně poslední build je ve verzi 0.9.6.3

DjVuCE 0.1
http://handheld.softpedia.com/get/Word-Processing-Text-Tools/Document-Viewer/DjVuCE-74715.shtml

iPhone[editovat]

X Djvu
http://xzonesoftware.com/products/xdjvu

Multiplatformní prohlížečky[editovat]

http://sourceforge.net/projects/javadjvu/

Java DjVu Viewer - multiplatformní prohlížečka DJVU dokumentů naprogramovaná v Javě. Bohužel poslední verze (0.8.09) je z října 2005, takže jde už o totálně mrtvý projekt. Uvádím jej pouze proto, že se s ní lze na internetu ještě stále setkat.

Když jsem ji naposled zkoušel, tak jsem musel subjektivně konstatovat že jsou stránky renderovány velmi pomalu. Nebyl k dispozici žádný dialog s bližšími informacemi o stránkách ve svázaném dokumentu. Byla zde sice nějaké podpora záložky (outline), a editaci textu (pro výběr textu se hlavní okno přeplo do módu, který vypsal podobný výstup jako djvutxt z DjVuLibre), ale celkově to nebylo moc použitelné.