Přeskočit na obsah

Diskuse:Praktická elektronika/Zdroje

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikiknih

Šipka napětí v obrázku napěťového zdroje s vnitřním odporem je obráceně a to jak u zdroje tak na zátěži (aby souhlasila šipka směru proudu).

Ta věc je ve skutečnosti mnohem horší: U nás a v USA se používá opačný směr šipky! Jedna reprezentuje proud, druhá spád napětí. Mám v tom trochu zmatek a tuhle kapitolu bude třeab předělat, až budu mít čas. --FDominec 11:29, 25. 5. 2007 (UTC)

sériově zapojené zdroje

[editovat zdroj]

Naopak je nesmíme a nemáme důvod zapojit sériově (za sebe), protože pak by zdroj s větším proudem vynucoval větší proud i ve druhém zdroji!

Sice elektrotechnice nerozumím, ale ve většině spotřebičů na tužkové baterie jsou akumulátory zapojeny sériově (typicky. dvě 1,5V bat. aby vyvinuly napětí 3V). Tak proč nesmíme a nemáme důvod? Není to vhodné jen, pokud jsou to různé zdroje, ne?

--84.242.85.194 18:20, 28. 5. 2007 (UTC)Leos

Je to prosté, milý Watsone: Baterky, podobně jako skoro všechny ostatní zdroje, jsou zdroje napěťové, proto je smíme zapojovat za sebe - sériově. Naopak je nikdy nezapojujeme paralelně vedle sebe. --FDominec 18:59, 28. 5. 2007 (UTC)

sériově zapojené zdroje proudu a paraleně zapojené zdroje napětí

[editovat zdroj]

U zdrojů proudu je napsáno: Naopak je nesmíme a nemáme důvod zapojit sériově (za sebe), protože pak by zdroj s větším proudem vynucoval větší proud i ve druhém zdroji! To u proudových zdrojů nejde.

Jak nejde? Když dostanu 2 proudové zdroje, tak je klidně do série zapojím. Zajímalo by mě, co se potom stane a hlavně proč se to tak stane. Díky za upřesnění.
Ideální proudový zdroj zachovává určený proud přesně a za jakýchkoli okolností. Když zapojíme dva proudové zdroje s různým proudem do jediné smyčky, vynucuje to, aby zároveň protékal oběma stejný proud. V modelovém případě ideálních součástek je to podobný nesmysl jako v matematice dělit nulou. (V praxi by se pravděpodobně jeden z nich zničil, okolo nich by začaly skákat blesky nebo cokoli jiného dle čtenářovy fantazie :). --FDominec 19:49, 7. 10. 2007 (UTC)