Diskuse:Pokladnice her/Lovci pokladů

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikiknih

Člověče tohle jsou vopajclí Lovci pokladů, myslím že bude lepší sem ty pravidla napsat tak jak jsou, pod originálním názvem, že existují dvě další varianty Zlatohrad a Lovci dinosaurů (příloha ABC, šestiúhelníčkový políčka) a Bahno radši vynechat :-)

Já to co nejdřív zpracuju a pak bych tuto stránku smazal. Jedudedek 10:03, 12. 9. 2006 (UTC)

Ke smazání[editovat zdroj]

Domnívám se, že tato kapitola Wikiknih je původním výzkumem, připadá mi to jako by tu někdo vymýšlel a tvořil vlastní hru. Proto tuto kapitolu označuji ke skartaci, neboť Wikiknihy nejsou místem pro vlastní výzkum. --Zirland 07:07, 15. 9. 2006 (UTC)

Hru "Bahno" zde nepíše někdo, nýbrž já.

Ohledně opajcnutí bych si tím nejsem jist - možná, že neoficiální, živelně vznikající "bahno" má starší původ než její komerční (a imho méně zábavná) verse pod názvem "Lovci pokladů". U prodávaných her českého původu není originalita hlavní prioritou.

Myslel jsem, že

  1. bude prospěšné, když do vývoje hry budou moci zasahovat i čtenáři svými zkušenostmi a
  2. takto pomůžu beztak útlému a zanedbávanému projektu českých wikiknih (mám dojem, že zde píšu minimálně 1/4 obsahu).

Text přesouvám na své stránky a uvolňuji ke zrušení, ačkoli to považuji za chybu.

--FDominec 14:46, 15. 9. 2006 (UTC)

Nepletu-li se, hra Lovci pokladů byla vydána někdy v roce 1987 firmou Disk Říčany, posléze se objevil remeake Zlatohrad od firmi Dino a v současné době je na trhu poslední varianta od stejné firmy s názvem Pirates. To co tu prezentujete pod názvem Bahno se od Lovců a pokladů liší ve dvou bodech - o jednoho námořníka méně a jiný počet pokladů, popsané kartičky jsou naprosto identické. Jestli chcete tvrdit, že to neni pajc... Jedudedek 15:09, 15. 9. 2006 (UTC)
Nechci tvrdit, že to není pajc, protože pro to nemám důkaz. Dokud bych neměl důkaz, neodvažoval bych se ani tvrdit, že to pajc je. Nicméně mi připadá pravděpodobné, že nápad je mnohem starší než všechna uvedená hmotná zpracování - podobně jako firma "Piatnik & Sohn" nevynalezla mariáš. Mimochodem zde popsaných kartiček je zlomek celkového počtu, hodil jsem to sem rychle, jen po paměti. Jakési industriální zpracování "Bahna" jsem hrál také a nejsem jediný, komu to přišlo slabší než živelná verse. Nemá smysl se tu hádat, dávám to na své stránky (http://fd.getthetruefacts.com/) a můžete to smazat. --FDominec 11:53, 16. 9. 2006 (UTC)
Také se nechci hádat. Jen jsem shrnul fakta a ty hovoří víc než jasně. A předpokládám, že když firma Dino tuto hru v nějaké podobě vydává, tak na ní má nějakou formu copyrightu. Takže i kdyby jste měl pravdu, že hru Bahno vymyslel někdo úplně jinej kdysi dávno před Lovcema, stejně tu bude problém.
Navíc to co jste tu popsal je s pravidly Lovců pokladů naprosto identické a nevidím tu jediný prvek, který by z toho dělal zajímavější hru. A právě proto, že je to natolik identické jsem to nesmazal, ale mám v plánu to využít jako podklad k sepsání pravidel Lovců.
Jedudedek 14:03, 16. 9. 2006 (UTC)
Copyright není patent ... zabraňuje kopírování, ale už ne nezávislé výrobě něčeho podobného. --Singularity 20:57, 4. 12. 2006 (UTC)
Copyright sice není patent, ale jak jsem říkal, to co tu bylo popisováno, bylo z Lovcema naprosto identické, kromě rozdílného počtu panáčků (o jedna) a počtů pokladů. Dokonce je v originálních pravidlech i zmínka o tom, že si hráči můžou pravidla upravovat.
A samozřejmě, že copyright mi nebrání vyrobit si doma třeba naprosto identickou věc, ovšem brání mi prezentovat to jako něco vlastního, no a proto si myslím, že bude lepší mít to tu pod oficiálním názvem. A doma ať si z toho udělá kdo chce co chce (a třeba do toho vloží nějakou vlastní myšlenku, která z toho udělá jinou a zajímavější hru:-) Jedudedek 11:53, 6. 12. 2006 (UTC)
Ale pokud Bahno je skutečně starší (něco mi ten název říká, taky jsem to někde slyšel, ale jestli je starší nebo novější než lovci tak to netušim) tak by autor Bahna mohl Bahno prezentovat jako vlastní nápad i přes existenci Lovců a všechny copyrighty ... --Singularity 17:11, 6. 12. 2006 (UTC)
Samozřejmě, že by mohl, ale problém je, že kdyby to chtěl vydat komerčně asi by měl dost problém s prokazováním autorství. Přijít s něčím, co je až na pár v podstatě zanedbatelných drobností identické rok po té co vyjde originál, to se pak těžko ukecává, že já to vymyslel dřív (a to i v případě, že je tomu opravdu tak:-) Jedudedek 10:42, 7. 12. 2006 (UTC)
PS.: Jinak každá hra je natolik zábavná, jak se u ní dokáží bavit hráči. Spousta mých kamarádů si před leti na koleni vyrobila Osadníky z Katanu a když si pak po letech pořídili originál, tak je to vůbec nebavilo a raději hráli tu pajc verzi :-)
OK. --FDominec 16:15, 16. 9. 2006 (UTC)
Pajc verze mají taky jednu výhodu oproti originálům a to lepší skladnost. Do prostoru o objemu jedné krabice od lovců pokladů se obvykle zmastí tak 10 obdobně složitých her vyrobených na koleně. Což je výhoda, jedna krabice se dá vzít někam na dovolenou, s deseti to jde hůře :) --Singularity 20:57, 4. 12. 2006 (UTC)
No do velké krabice od kilové vánoční kolekce jde určitě naskládat 37 originálních + 13 pajcovaných her :-) Jedudedek 10:42, 7. 12. 2006 (UTC)

BTW chybí tu třeba seznam kartiček (kolik je kterých), nebo ještě lépe, kartičky připravené v vytištění :) --Singularity 17:13, 6. 12. 2006 (UTC)

je libo barevné nebo stačí černobílé provedení :-) Jedudedek 10:42, 7. 12. 2006 (UTC)