Dějiny Korolup/Jemnice

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Na konci 40. let 20. století čítalo město Jemnice (450 m n. m.) na 3 253 obyvatel. Vedla jím železniční dráha z Jemnice do Moravských Budějovic a dál pak do Grešlového Mýta a Okříšek. Autobusová linka Jemnice - Dačice a z Moravských Budějovic přes Hrotovice na Brno. Sídlil zde okresní soud, berní úřad, důchodkový kontrolní úřad, poštovní úřad, četnická stanice, Inspektorát pohraniční stráže a Sbor dobrovolných hasičů. Nacházela se zde klášterní Státní škola pro lesní hajné, zemská odborná hospodářská škola, obchodní grémium, společenstvo řemeslných a koncesovaných živností, dva katolické kostely a jedna synagoga. V Moravských Budějovicích sídlil Okresní úřad a Okresní četnické velitelství, Krajský soud v Jihlavě.[1]

Obce soudního okresu: Báňovice (Banowitz), Bačkovice (Batschkowitz), Bělčovice (Wispitz), Budkov (Budkau), Županovice (Zoppanz), Dančovice (Dantschowitz), Dešná (Döschen), Frandorf (Frauendorf), Hluboká (Tiefenbach), Chrlopy (Kurlupp), Chvalkovice (Qualkowitz), Jiratice (Irratitz), Jemnice (Jamnitz), Kdousov (Gdossau), Kostníky (Gößling), Lhotice (Lhotitz), Lomy (Lomm), Louka (Lauka), Lovčovice (Lospitz), Lubnice (Hafnerluden), Markéta (Margarethen), Menhartice (Menhartitz), Mešovice (Nespitz), Mladoňovice (Ladonowitz), Modlava (Mudlau), Nové Sady (Neustift), Oponěšice (Opneschitz), Ostejkovice (Wostejkowitz), Pálovice (Palowitz), Písečné (Piesling), Plačovice (Plospitz), Police (Pullitz), Rácovice (Ratzowitz), Radotice (Radotitz), Rancířov (Ranzern), Slavětín (Slawathen), Slavíkovice (Laukowitz), Staré Hobzí (Althart), Třebelovice (Trebelowitz), Třebětice (Trebetitz), Uherčice (Ungarschitz), Václavov (Wenzelsdorf), Vratěnín (Fratting).

Adresář - průmyslníci, živnostníci, obchodníci a zemědělci Jména a příjmení, názvy firem (1938 - 1939)
Lékaři MUDr. Kohn Richard, MUDr. Šustáček Josef, MUDr. Eichl Vítěslav, MUDr. Matouš Karel
Zvěrolékaři MUDr. Tržil Jan
Advokáti JUDr. Dvořák Jan, JUDr. Kvapil Boleslav
Notáři JUDr. Bílek Stanislav
Autodílny Fedra Jan, Hudec Jan, Seitl Jan, Strnad Eman
Autodoprava Vlček Alois, Fučík Čeněk, Hruška Antonín, Kadlec Bohumil, Karásek Jan, Doležal Karel
Barvírny Lichtneger Josef
Bednáři Vit Jan
Biografy Bio „Sokol”
Výroba cement. zboží Brázdová Marie, Pokorný Antonín, Schlegelhofer Josef
Cihelny Pokorný Antonín, Schlegelhofer Josef
Cukráři Bartůšek Josef, Kornstreicher Arnošt
Cukrovinky - obchody Růžičková Marie
Drogerie Mácka František, drogerie u Bílého kříže v Jemnici, Pavlík Ladislav
Fotoateliér Bednář Tomáš, Drachovský Antonín
Galantérní zboží - obchody Nevrkla Arnošt, Radová Cecilie, Tesařová Františka
Hasičské potřeby - výroba Dolák Antonín, Doležal Ludvik
Hodináři Bělohrad František, Šubert Josef
Holiči Císař Ludvík, Karásek Raimund, Michal František, Mikeš František, Neshyba Ladislav, Pospíšil František, Votýpka Gustav
Hostince Bakeš ml. Josef, Jelínek Antonín, Janoušek Jan, Mauritz Jan, Návara Ondřej, Nádražní restaurace (Bedřich Janoušek), Sedláček František, Sigmunda vd., J., Táborský Klement, Zásměta Antonín, Seitl Jan, Zdražil František
Hotely Hotel „Eisner“ (Josef Eisner), Hotel „U bílého koně“ (Karel Mrkva dědic.), Hotel „U zlatého lva” (nájemník Jos. Štěrba)
Kamnáři Vopelka Jan
Kapelníci Peří Bedřich, Kreuter Ignác, Bačák Antonín
Klempíři Michal Antonín, Oulehla František
Knihaři Fučík Jindřich
Koláři Daňhel Jan, Daňhel Ondřej, Kačenka František, Svoboda Antonín
Kominici Doležal Josef
Konsumní spolek Vzájemnost „Včela“
Kováři Holeček Josef, Marek Josef, Mucha Rudolf, Svoboda Josef, Štefl Antonín
Kožišníci Slabý Jan, Žejdl Jan
Krejčí Kadrnoška Leopold, Langer Ondřej, Netík Jan, Roušal Gracián, Sikmund Josef, Slabý Josef, Táborský Josef, Bastl Jan
Kůže - obchody Mayer Moritz (Emil M.), Mikula Ladislav
Lékárny Lékárna „U zlatého anděla“ Ph. Mr. Ant. Streit (Marie Streitová)
Lepidla - výroba Dolák Antonín
Lihovary Kohn Samuel (Ludwig K.)
Lihoviny - výroba Kaufried Friedrich
Malíři (роkojů) Brančovský Petr, Javůrek Rudolf, Šuckerle František, Šuckerle Stanislav
Máslo a vejce - obchody Karásková Marie
Mechanici Dolák Antonín, Hudec Jan, Rakušan Josef, Strnad Eman
Mlékárenské výrobky Břínek Ladislav, Chocholouš Josef, Jakoubek Jan
Mlýny Pálek Jindřich, Kasárník Jan
Modistky, krejčí Doležalová Josefa, Horníková Berta, Suchánková Milada, Tesařová Anastázie, Buček Jiljí
Obuv - obchody Baťa, a. s., Slabý Alois
Obuvnici Coufal Jan, Slabý Rudolf, Tobolka Stanislav
Ovoce a zelenina (Obchody) Hrbek Stanislav
Papír - obchody Talla Josefa
Pekaři Renda Josef, Boček Viktor, Holčapek Antonín, Knesl Bedřich, Knesl Robert, Rezek Alois, Záboj Jan, Adam Bedřich, Fak Stanislav
Pily Dvořák a spol., L. stavitelství a tesařství v Jemnici (Jan D.), Kasárník Jan (parní pohon)
Pivo lahvové (stáčírny) Janoušek Antonín
Pivovary Štěpánek Karel
Plakátovací ústavy Šmikmátor Josef
Pojišťovací jednatelství Doležal Josef, Kopřiva Josef, Vitásek František, Zoufal Eman, Pejčoch Karel, Valenta František, Adamec Karel
Pokrývači Fučík Josef, Pišinger Theodor, Růžička Antonin, Toffl Lambert
Porodní asistentky Musilová Anna, Reitingerová Albína, Šubertová Marie
Povoznictví Mrkva Karel dědic., Povolný Tomáš
Provazníci Bindr Vincenc, Nerad Míla
Puškaři Liška Julius
Radiopřístroje a součástky - obchody Hotař Bohumil, Hudec Jan, Rakušan Josef
Rolníci Daníček Jan, Finda Josef, Hotař Josef, Chvátal Jan, Jelínek František, Kuchař František, Pešl Jan, Simandl Antonín
Řezníci Zásměta Antonín, Filkuka Jan, Mauritz Alois, Moos Jaroslav, Návara Ondřej, Táborský Klement, Vratislavský Michal
Sedláři Kundrum Josef, Liščák Konrád
Skladiště hospodářská Hospodářské družstvo Mor. Budějovice (fil.), Lagerhaus Jemnice der Bezugs- u. Verwertungszentrale Brünn, Fil., Zemědělská družina, Mor. Budějovice (fil.)
Sklenáři Kreuter Mořic, Plucar Gustav
Smíšené zboží - obchody Ferdan Roman, Fučík Ferdinand, Knesl, Rob., Koranda Karel, Koutný František, Krobauerová Marie, Mayer Karel, Mayer Ludwig, Pejčoch Karel (Ant. a Karel P.), Pokorný Jan, Moravec František, Záboj Jan, Dolák J. (Juliana D.), Jiroušková Anežka
Sodová voda - výroba Augusta Max.
Spořitelny a záložny I. Spar- u. Kreditverein Jemnice, GmbH, Spořitelna města Jemnice, Raiffeisenova záložna v Jemnici, z. sp. s n. r. , Živnostensko-rolnická záložna v Jemnici, z. sp. s r. o.
Stavební firmy Dvořák J. a spol., stavitelství a tesařství v Jemnici (Jan a JUDr. Jan D.), Faast Josef a Ing. Antonín Králík, stavitel v Jemnici (Antonín K., Josef a Josefa Schlegelhoferová)
Střižní zboží - obchody Břečka Jan, Kramář Vavřín - obchod se střižním zbožím v Jemnici, Nunvář Rud., Šárka Ladislav
Šicí stroje (sklady) Šubert Josef
Lesní školky Kreuzwieser Karel
Švadleny Hrbková Anna
Tesař. mistři Dvořák Jan, Hrůza Josef, Matějka Josef
Trafiky Křivánek Antonín, Smejkal Josef, Strašil Tomáš, Votýpka František
Truhláři Daněček Jan, Kelbler Josef, Nekula Raimund, Rada Jan, Suchánek Antonín, Suchánek Leopold, Nekula Raimund, Rada Jan, Suchánek Antonín, Suchánek Leopopold, Juránek František
Uhlí - obchody Fučík Ferdinand, Kundrumová Julie, Mayer Karel
Uzenářské zboží - obchody Jelínek Antonín
Velkostatkáři Kohn Ludwig, Pallavicini Alfons, Ředitelství státních lesů a statků
Velocipédy (obch. a zast.) Habr J., Strnad Emanuel, Šubert Josef, Dolák Antonín
Vetešníci Süssenbeck Josef
Zahradnictví Kreutzwieser Karel, Pallavicini Alfons
Zámečníci Fedra Jan, Kačenka František, Habr František, Liška Julius, Nevrkla Oskar, Seitl Karel
Zedn. mistři Hrůza Josef, Matějka Josef
Zemědělské a lesnické výzkumné ústavy Státní pokusná stanice lesnická
Zemské plodiny - obchody Gutfreund Emil (Heřman G.), Pokorný Antonín, Schwairzbart Eduard (Josef Sch.)
Zubní ateliér Bix Karel, Kulhánek Jindřich
Zvěřina a drůbež - obchody Augusta Max, Kornstreicher Leo, Kornstreicher Eduard
Železo - obchody Mayer Moritz (Emil M.), Moravec František, Uhlíř František, Uhlířová Marie, Vápeníček František

Reference[editovat]

  1. Adresář Protektorátu Čechy a Morava pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství: Za použití úředních pramenů. Svazek II, Praha, Název vydavatele: Rudolf Mosse, Datum vydání: 1939, Národní knihovna v Praze Signatura: III 000714/Sv.2