Akvaristika/Fotografování akvária

Z Wikiknih

Asi každý nadšený akvarista při focení akvária do soutěže zjistil, že to není tak snadný úkol. Přitom výborně nafocené akvárium často v soutěži porazí i podstatně hezčí akvária, špatně nafocená.

Postup a hlavní nastavení fotoaparátu[editovat | editovat zdroj]

Při fotografování akvária se relativně nejvíc osvědčila technika bez blesku, a to hlavně kvůli nepříjemným odrazům od skla a nepřirozenému tvrdému nasvícení z jednoho bodu. Bez blesku vypadají fotografie mnohem přirozeněji.

Protože akvárium je slabě osvětlené, budeme muset déle exponovat. Doba expozice se může pohybovat řádově až v sekundách. Tak dlouho dobu fotoaparát volně v ruce samozřejmě neudržíme. Proto potřebujeme stativ. Vyhovuje libovolný, umožňující fotit přibližně ve výšce akvária.

Aby bylo vidět co nejméně z okolí akvária, aby nebyla ovlivňována expoziční automatika fotoaparátu a také aby nevznikali nežádoucí odrazy, je velmi vhodné fotit v co největší tmě. Nejlépe v noci a se zhasnutými světly v místnosti.

Nastavení fotoaparátu[editovat | editovat zdroj]

  • Vypnutí blesku. Budeme fotit bez blesku a proto ho musíme vypnout. Většina přístrojů má přímo možnost blesk vypnout, nebo alespoň nastavit režim, kde je blesk vypnutý.
  • Vyvážení bílé (WB - White Balance). Pokud je akvárium osvětleno umělým zdrojem, což jsou většinou zářivky, je nutné upravit nastavení vyvážení bílé barvy. Je to proto, abychom neměli například akvárium celé žluté. Běžné fotoaparáty mají několik předvolených režimů - sluneční světlo, umělé zářivkové světlo, žárovka, zamračené počasí atd. Ve výsledku musí být jednoduchý bílý předmět v akváriu i po nasvícení stále bílý.
  • Zaostřování. Pokud se dá, je dobré používat vícebodového zaostřování (MULTI AF). Fotoaparát si zjistí potřebné zaostření ve více sektorech fotky a podle nich určí celkové zaostření. To ale není kritické, stačí ostřit i v jednobodovém módě. Při autozaostřování vlastně jen zkontrolujeme, zda přístroj zaostřil dobře a fotky nebudou rozmazané.
  • Citlivost (ISO). Kvůli malému množství světla je vhodné použít vyšší ISO. Protože čím je ISO nižší, tím déle musí fotoaparát exponovat a tím víc se rozmazávají pohybující se objekty (např. ryby). Avšak zvyšováním ISO se současně zvyšuje zrnitost obrazu. Budete-li fotit ze stativu, použijte kvůli minimální zrnitosti ISO 100.
  • Automatická expozice (METERING MODE). Nastavení expozice je důležitá věc. Osvědčilo se zakrýt celý zdroj osvětlení tak, aby přímo nesvítil do fotoaparátu a aby takto nepodexponoval celý snímek. Pokud máte osvětlovací rampu akvária řešenou tak, že svítí přímo proti přístroji, pokuste se jí odstínit.
  • Podexpozice a preexpozice (EV). Při focení se osvědčilo mírně podexponovat celý snímek, přibližně o -1,7 EV.
  • Velikost obrázku je také důležité nastavení, většina lidí si automaticky nastaví maximální rozlišení. To vůbec není na škodu, protože se dosáhne nejvyšší možné kvality a výslednou fotografii je možné vždy zmenšit.
  • Časová spoušť se používá, pokud máte nestabilní stativ. Jinak není nutná.

Fotografování[editovat | editovat zdroj]

  • Úhel pod kterým budete foti je na autorovi, ale většinou se vyžaduje pohled kolmo zepředu do nádrže a také je dobré nezapomenout na boční kolmé pohledy. Nebojte se s tímto hodně experimentovat!
  • A ještě poslední rada, ověřte si, že jste udělali dobrou fotografii na obrazovce počítače v konečném rozlišení. LCD fotoaparátu totiž velmi zkresluje.